10 најубави Македонски народни приказни со кои растевме и ни будат носталгија (видео)

Постои ли некој кој не се сеќава на Ѓорѓи Колозов и неговата маестрална улога на стариот крал, Шенка Колозова како жената на чорбаџијата, Гоце Тодоровски како чиракот или Ванчо Петрушевски како ѓаволот? Малку носталгија никогаш не е на одмет...

makedonski-narodni-prikazni-01.jpg

Македонските народни приказни скоро 40 години се извор на смеа и солзи за многу генерации, а ни носат и по некоја важна порака од која учиме и ја пренесуваме на помладите.

Има ли некој кој не се сеќава на Ѓорѓи Колозов и неговата маестрална улога на крал, Шенка Колозова како жената на чорбаџијата, Гоце Тодоровски како чиракот или Ванчо Петрушевски како ѓаволот?

Сите овие ликови одбележаа едно прекрасно време кое секогаш ќе ни буди носталгија и убаво чувство.

Па, за да не ги заборавиме, во продолжение издвоивме неколку интересни стари македонски народни приказни, кои се објавени на Јутјуб каналот на Горан Марковски, а кој досега има собрано околу 600 видеа што датираат уште од '80-те години...

Уживајте додека ги гледате:

„Бакалот и момчето“

„Дебелата греда“

„Момчето со сонце и месечина“

„Царот и бувот“

„Секој со својата мака“

„Итар Пејо и арамиите“

„Попот, владиката и ѓуптинот“

„Итриот момок“

„Тројца браќа“

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Ако те чеша лева рака ќе земеш пари“ и уште 11 народни верувања кои ни ги пренесоа бабите Кога икате - некој ве озборува, а ако ве чеша окото - ќе видите некого... Кои се...
Кратка емотивна приказна: За љубов не се потребни пари Мажот и жената, иако сиромашни, ја покажале љубовта во најтешките моменти и го п...
Од Скопје се преселив во Бразил: Китам елка на 37 степени, славам Божиќ на плажа Оваа година китев елка на 37 степени и мојот празничен дух не беше баш расположе...
Добрата жена тешко се наоѓа, а лесно се губи - Мора да знаете како да ја сакате Кога жената ќе почувствува дека не ја почитуваат како што заслужува, таа заминув...
Детска искрена радост: Новогодишно пакетче под елката и Коледе со другарчињата од маало Кога јас бев дете, тоа коледарско утро не знаевме што е студ. Имавме само една м...
Некогаш денот почнуваше со леб и маргарин, а денес со смути од спанаќ и ананас – Колку се промени жи... Како што светот се менува со неверојатна брзина, се менуваат сите аспекти во нач...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg