Што прави мудрата жена поразлично од чувствителната?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 30-09-2020
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Што прави мудрата жена поразлично од чувствителната?

Дали некогаш сте помислиле што е разликата помеѓу мудрата и чувствителната жена?

shto-pravi-mudrata-zhena-porazlichno-od-chuvstvitelnata-01.jpg

Во какви животни ситуации се наоѓа едната, а во какви другата, и на кој начин се справуваат со нив?

Што мислите што е подобро – да владеете со разумот или со чувствата и емоциите?

Погледнете која е разликата помеѓу мудрата и чувствителната жена и сами проценете што ќе одберете.

Чувствителната жена мисли дека може да биде среќна само кога е во право. Мудрата жена знае дека е во право тогаш кога е среќна.

Кога мажот ќе направи грешка, чувствителната жена му го „вади низ нос“ тоа, со омилената фраза „ти реков“. Мудрата жена го поддржува, се обидува да го развесели, а понекогаш се преправа дека грешката не се ни случила.

Чувствителната жена го презема „кормилото“во свои раце во кризни ситуации, учејќи го мажот како се прават работите правилно. Мудрата жена му предлага можни решенија на мажот и го поддржува во намерата сам да ја постигне целта.

Чувствителната жена секогаш ќе сака децата да ѝ учат нешто од што можат да живеат. Мудрата жена сфаќа дека сите се посебни и ги охрабрува децата да го прават тоа што ги усреќува.

Чувствителната жена често се обидува да ги надмине сите во работата, водејќи сметка да не направи некоја грешка. Мудрата жена се труди да создаде пријатна атмосфера во опкружувањето.

Жената која е чувствителна честопати го следи секој чекор на децата, дури и кога ќе пораснат се однесува како уште да се мали деца и им „соли памет“. Мудрата жена ги пушта децата да учат од сопствените грешки и да го живеат својот живот.

Чувствителната жена дава отпор пред советите од свекрвата, се претставува како независна и од своите родители, па одбива секаков совет и помош. Мудрата жена ислушува што имаат другите да кажат, а на крајот го прави она што мисли дека е најдобро за нејзиното семејство.

Чувствителната жена сака да го промени светот, сè и сите околу себе. Мудрата жена се обидува да се промени себеси и да ги прифати другите онакви какви што се.

Извор

Би можело да ве интересира:

Типичен Балканец - ги знае сите сложени комбинации за спортска, но не може да ги совлада трите копчи... „Знаеш што си бара жената одвреме-навреме? Ќотек си бара. Превоспитување, во слу...
Ако мажена жена изгледа добро и е насмеана... Ако мажена жена изгледа добро и покрај годините кои веќе не се толку малку – тре...
Очајна, само готви. Види ја, не знае јајце да спржи - На никој не можеш да му погодиш кога си жена Стани, седни, исчисти, зготви. Оди на работа, врати се, ручај, дремни, вежбај, и...

Најчитани неделава