Од срцето на една сестра: За сите сестри што љубов значат...
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 21-09-2020


Од срцето на една сестра: За сите сестри што љубов значат...

Ја гледам, ја слушам и сфаќам дека со секој атом од своето тело таа ми посакува добро.

od-srceto-na-edna-sestra-za-site-sestri-shto-ljubov-znachat-01.jpg

Ми го знае ритамот на дишење, погледот, секој потег.

Знае што мислам. Знае како се чувствувам, дури и во миговите кога и сервирам само молк или ѝ велам: „Сè е во ред“… Таа знае.

И никој не ме познава така добро.

Никој не ме видел така соголенa до гола кожа. Ниту слушнал колку силно знам да плачам.

Ме сака тврдоглава, ме сака беспомошна, ме сака забавна, ме сака неподнослива.

od-srceto-na-edna-sestra-za-site-sestri-shto-ljubov-znachat-02.jpg

Ме сака во секое издание. Сестра е. Една е.

Интензитетот на сестринската љубов не се мери.

Во очите нема сенка кога ми дава совети. Тука не станува збор за површни зборови, лажни намери, залудни верувања.

Тука сè е чисто, искрено, вистински од срце.

od-srceto-na-edna-sestra-za-site-sestri-shto-ljubov-znachat-03.jpg

Тука и жртви се прават во името на другата. Се сака со сила која е немерлива.

Се моли Бога за најдоброто за другата. На другата се посакува истото што и за себе.

Само најдоброто. А ако може и подобро од тоа, тогаш и тоа.

Сестра се гушка најсилно, се сака најискрено.

Клучна личност која секоја среќа ја прави поголема, а секоја тага помала.

od-srceto-na-edna-sestra-za-site-sestri-shto-ljubov-znachat-04.jpg

Личност која за вас би го извадила срцето од градите.

Личност без која не можете да си го замислите денот.

Не, не поточно кажано - личност без која не можете да си го замислите животот.

За сите сестри што љубов значат...

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Автор: С. С. | Црнобело / depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Сестра крвопиец: „Братче може една услуга, а може ли цел живот да ми бидеш слуга?“ Толку си злобна и себична... Зарем не ти се грози од твојата рефлексија во оглед...
Од срцето на една тетка: За сите внуци што љубов значат... Ете го седи крај мене и не прави ништо посебно, но само кога ќе ме погледне со т...
Татко ти гушни го, нему срцето му се кине додека плачеш по тој неранимајко! Зошто љубовта на татко ти ја земаш здраво за готово, не го цениш доволно и не му...

Најчитани неделава