„Кецашот“ од основно ќе ти стане директор, најодличниот ученик ќе мие садови на брод – дојдено е такво време


„Кецашот“ од основно ќе ти стане директор, најодличниот ученик ќе мие садови на брод – дојдено е такво време

Дојдено е такво време, богатите ќе се збогатуваат уште повеќе, сиромашните уште толку ќе осиромашуваат.

Dojdeno-e-takvo-vreme-01.jpg

„Кецашот“ од основно ќе ти стане директор. Најодличниот ученик ќе мие садови на брод.

Дојдено е такво време, будалите се најгласни. Паметните молчат.

Се ценат криминалците. Се понижуваат чесните. Се знаат повеќе странски јазици. Не се знае доволно мајчиниот јазик.

Дојдено е такво време, способните трпеливо ќе ги чекаат своите 5 минути. Неспособните ќе ги избуткаат и утредента ќе им се смеат на неснаодливоста.

Време на секс, време без љубов. Време на инстант бракови и уште поинстант разводи.

Се цени изгледот. Се игнорира карактерот. Сите ти го сакаат телото. Никој не сака да ти ја ѕирне душата.

Дојдено е такво време во кое врие играчки, а нема игра. Во кое децата имаат сè, освен детство.

Време на лажна среќа и вистинска депресија. Врие народ, а нема луѓе.

Дојдено е такво време, хероите се зад тастатура, а пред неправдата сите се неми.

Време во кое човечкиот живот е безвреден, вредни се само парите.

Дојдено е време – невреме.

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Автор: (О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Неверојатно, за само 3500 денари дојдете да ја прославиме Новата година со 2 пијачки и половина гри... Пред некој ден ми се јавува пријателка со среќни вести: имала познат (каков муаб...
Престанете да мислите дека добрите луѓе се глупави Немојте да се залажувате. Добрите луѓе не се глупави. Токму напротив. Често...
„Не им давајте на децата да се помачат за нешто во животот, сервирајте им сè на тацна“ Пред неколку дена додека пиевме кафе со колешките, едната уште пред да сркне од ...

Најчитани неделава