Големи луѓе, а мали карактери – иронијата на денешницата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Големи луѓе, а мали карактери – иронијата на денешницата

Големи луѓе, а мали карактери. Огромни и „фенси“ куќи на три ката, а мали семејства и распарчени домови. Толку многу удобности што животот ни ги пружи, а толку малку волја за сè.

golemi-lugje-a-mali-karakteri-ironijata-na-deneshnicata-01.jpg

Високи згради, а „ниски“ размислувања. Отворени патишта за секаде, а ограничени погледи. Многу дипломи и мастери, а сѐ помалку знаење и смисла. Сè повеќе експерти, а уште повеќе проблеми за решавање. Напредната медицина, а сè повеќе болни.

Трошиме бесмислено, возиме неодговорно, забораваме да се смееме доволно, многу брзо „избувнуваме“ и се разгневуваме, седиме до доцна, стануваме мамурни и без волја за живот.

Го претрчуваме животот, наместо да растеме низ него и со него.

Ги зголемивме вредностите на материјалните работи, а ја спуштивме цената на моралните вредности. Знаеме како да живееме удобно, но не и како да го живееме животот. Ги наредивме само празни години една до друга, наместо да создадеме богат живот.

Изградивме поголеми работи, но не и подобри. Пробуваме да го исчистиме воздухот, а си ја загадивме душата. Планираме сè повеќе, а исполнуваме и дејствуваме сè помалку. Брзаме и претрчуваме низ сите обврски, наместо да ги правиме со љубов и задоволство.

Генерација на наметнати стандарди за убавина и „испрани мозоци“. Денови на врски без обврски, „запуштена“ моралност, луѓе без човечност и таблети за смирување и расположение.

Се качивме на месечината, а сè уште си го немаме пронајдено и истражено патот до духовното спокојство. Сѐ помалку читаме, а уште помалку учиме. Телефоните ни се „залепија“ за рацете и не ни дозволуваат да погледнеме подалеку од перспективата која тие ни ја нудат.

А, додека се освестиме за сето ова, веќе е премногу доцна. Обично луѓето живеат два живота. Првиот, оној кој го земаат здраво за готово, кој го претрчуваат и не го вреднуваат доволно, и оној, вториот, кој започнува во моментот кога ќе се свестиме дека навистина живееме само еднаш.

Затоа смејте се повеќе, сакајте, простувајте и кажувајте „те сакам“ на оние кои ви значат. Споделувајте бакнежи и прегратки, затоа што не чинат ни скршена пара, а се повредни од што било.

Ценете ги сите луѓе околу вас и бидете љубезни, затоа што секој се бори со некоја своја приказна и затоа што колку и да звучи нефер, тие нема засекогаш да бидат до вас. Одвојте време за разговор, за многу разговор и споделувајте ги мислите кои ви поминуваат низ глава.

Научете да живеете, вистински да живеете, пред да биде навистина доцна и да се каете што не сте се освестиле порано.

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Т. Ѓ. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Стрвен, алчен и ненаситен народ - престанете да се тепате за храна, има за сите Некултурата на луѓето можете да ја видите на многу места. Во кино, во театар, во...
Само затоа што имаш лоши денови, не значи дека имаш лош живот Денес постои некој притисок од општеството дека во животот сè треба да ти биде н...
Веќе не сум истата, сфатив - животот те руши за миг, само ако така наумил Дечко ќе преболам, работа ќе прежалам, безвредно пријателство ќе прекинам... Па,...

Најчитани неделава