Дали знаете што се случува секои 5 секунди?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
RECEPCIONERI/KI 27-01-2020
Планер 27-01-2020
Сервисер 27-01-2020


Дали знаете што се случува секои 5 секунди?

Додека ја читате оваа статија се случуваат овие неверојатни 20 факти и тоа на секои 5 секунди.

dali-znaete-sto-se-slucuva-sekoi-5-sekundi-1

Најинтересни факти се оние кои се случуваат во науката и технологијата и тие навистина се зачудувачки.

Погледнете ги најшокантните факти кои некогаш ќе ги прочитате:

1. Секои 5 секунди на Facebook се поставуваат 205.000 постови.

2. На секои 5 секунди се објавуваат 23.000 твитови.

3. Секои 5 секунди 1.860 луѓе пребаруваат и гледаат порнографија низ Google.

4. На секои 5 секунди се испраќаат 8.666 Snapchat пораки.

5. На секои 5 секунди се испраќаат дури 17 милиони мејлови.

6. На секои 5 секунди се креираат 47 нови веб-страници.

7. На секои 5 секунди се креираат 28 постови на WordPress.

8. Секои 5 секунди на Youtube се прикачуваат видео материјали во времетраење од 6 часа.

9. Секои 5 секунди се прикачуваат 300 фотографии на Instagram.

10. На секои 5 секунди од iTunes се симнуваат 1.250 песни.

11. Секои 5 секунди Амазон продава роба во вредност од $7.000 долари.

12. На секои 5 секунди се продаваат 35 Lego сетови.

13. На секои 5 секунди околу 500 громови ја погодуваат Земјата.

14. Секои 5 секунди звукот од громовите патува илјадници километри.

15. На секои 5 секунди 15.800 тона вода паѓа од Нијагарините водопади.

16. Секои 5 секунди испаруваат 80 тони водa.

17. Секои 5 секунди Сонцето исфрла 5 милиони тони материи во Kосмосот.

18. На секои 5 секунди Kосмосот се проширува за 46 милји.

Факти за дополнителна мотивација:

19. На секои 5 секунди Опра Винфри заработува нешто повеќе од $43 милиони долари.

20. Секои 5 секунди Бил Гејтс заработува $1.250 долари, односно $20 милиони дневно.

БОНУС ФАКТ

21. На секои 5 секунди една просечна личност во светот заработува околу $0,001 долари.

Би можело да ве интересира:

8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...
„Сексот без љубов е потполно бесмислен“ - 15 цитати на славните дами за сексот Мудрите мисли на дамите кои важат за најубавите и најсексипилните жени на сите в...