9 чудни правила кои кралското семејство мора да ги почитува при патување


9 чудни правила кои кралското семејство мора да ги почитува при патување

Нивниот буџет за патувања од државата е ограничен, па понекогаш тие користат комерцијални летови. Ако премногу се „луксузираат“, кралицата веднаш ги предупредува.

9-chudni-pravila-koi-britanskoto-semejstvo-gi-pochituva-pri-patuvanje-01.jpg

Членовите на британското кралско семејство постојано патуваат низ светот и најчесто тоа го прават со приватни авиони, но понекогаш мора да патуваат и со комерцијални летови.

Какви правила при патувањата треба да почитуваат тие:

Ограничен буџет

Патувањата на кралското семејство се финансираат од парите од даноците што ги плаќаат граѓаните на Велика Британија, па така приватни летови може да користат кога станува збор за некои патувања поврзани со државни работи, додека во други ситуации летаат како обични патници.

На пример пред некое време принцот Хари и Меган Маркл беа забележни во авион на British Airways за Ница, каде седеа на задниот дел од авионот во близина на тоалетот. Исто така, и принцот Вилијам многу пати е фотографиран како патува со комерцијални летови.

9-chudni-pravila-koi-britanskoto-semejstvo-gi-pochituva-pri-patuvanje-02.jpg

Забрана за луксуз

Принцот Чарлс многу пати досега бил мета на медиумите поради неговата љубов кон луксузни патувања во Италија, Австрија и Романија.

За разлика од нејзиниот син, кралицата Елизабета е поштедлива, па кога се симнува од авион таа за да се држи до буџетот патува со воз. Ако некој од кралското семејство троши премногу на патувања, кралицата веднаш го предупредува.

9-chudni-pravila-koi-britanskoto-semejstvo-gi-pochituva-pri-patuvanje-03.jpg

Изнајмување од пријатели

Кога членовите на кралското семејство не сакаат да патуваат со обичен лет, а сакаат да се држат до буџетот, тогаш позајмуваат приватни авиони од пријатели.

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам кога одат на одмор често позајмуваат авион од милијардерот Хју Гросвенор. Иста е ситуацијата и со јахтите.

9-chudni-pravila-koi-britanskoto-semejstvo-gi-pochituva-pri-patuvanje-04.jpg

Професионално vs. приватно

Ситуацијата станува комплицирана кога членовите на кралското семејство ги комбинираат бизнис посетите со одморот. Тогаш ситуацијата со плаќањето на превозот не е јасна.

Принцот Хари направи ризичен потег при едно официјално патување на Карибите, кога ненадејно го откажа летот платен од државата и наместо да се врати дома појде кај Меган Маркл во Канада затоа што ја немал видено својата сакана 3 седмици.

9-chudni-pravila-koi-britanskoto-semejstvo-gi-pochituva-pri-patuvanje-05.jpg

Деловна облека

Луѓето кога патуваат се облекуваат во кежуал облека во која им е удобно, но припадниците на кралското семејство мора да се облечени деловно и да изгледаат совршено.

Кога се симнуваат од авионот сте забележале дека Кејт Мидлтон секогаш е во фустани, а Вилијам во костими.

9-chudni-pravila-koi-britanskoto-semejstvo-gi-pochituva-pri-patuvanje-06.jpg

Уште 4 правила на следната страна...Би можело да ве интересира:

Се венчаа 35 години по нивната прва средба: Сите детали за врската на ... Во јули 1973 Камила се омажи со Ендрју, а Чарлс стана близок пријател на семејст...
Цитати од познатите личности кои ги изгубивме во 2018-та Во 2018-та од овој свет си заминаа многу познати и значајни личности, кои со сво...
Лажно име на социјални мрежи, капетан во британска армија: Работи кои ... Принцот Хари целиот свој живот го живеел пред очите на јавноста – од моментот ко...