Мудрите цитати на Џими Хендрикс, најдобриот гитарист во историјата на рок музиката
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Мудрите цитати на Џими Хендрикс, најдобриот гитарист во историјата на рок музиката

Џими Хендрикс се смета за еден од најдобрите, ако не и најдобар гитарист во историјата на рок музиката. Кариерата ја започнал на само петнаесет години, кога ја купил својата прва гитара за пет долари. 

mudrite citati na Dzimi Hendriks 01

Познат е по својата карактеристична мешавина на психоделичен рок, хард рок и блуз, како и по својата уникатност. Неговата музика во тоа време била иновативна, како и неговите стихови.

Многу стихови од неговите песни станале познати цитати, а ова се најдобрите од нив.

„Кога моќта на љубовта ќе ја совлада љубовта кон моќта, во светот ќе владее мир“.

„Музиката не лаже. Ако нешто треба да се промени во овој свет, тоа може да се постигне само преку музика“.

„Знаењето зборува, но мудроста слуша.“

„Дури и песочните замоци некогаш мора да паднат во морето.“

„Музиката е моја религија“.

mudrite citati na Dzimi Hendriks 02

„Блузот е лесен за свирење, но тежок за чувствување".

„Ако мислите дека сум слободен, тоа е затоа што секогаш трагам".

„Имагинацијата е клучот на моите стихови. Остатокот е едноставно насликан со научната фантастика“.

„Не мора постојано да пеете за љубов за да им ја дадете на луѓето“.

mudrite citati na Dzimi Hendriks 03

„Ако ме прашувате мене, зборот достигнување нема да постои во речниците“.

„Извинете ме додека го љубам небото“.

„Музиката е најбезбедната дрога“.

„Секоја вечер се обидувам да свирам еден нежен тон“.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 цитати за негативните луѓе „На негативните луѓе драмата им е како кислород. Останете позитивни, ќе им го од...
10 цитати што ќе ве подигнат и во најтешкиот ден од животот Запомнете дека во ред е да побарате помош, во ред е да почнете одново, во ред е ...
Одри Хепберн го преживеала периодот на гладување: Интересни факти за л... Теориите на заговор, лажните верувања и озборувањата постоеле отсекогаш, само шт...