Факти за Французите за кои нема да ви се верува дека се вистинити


Факти за Французите за кои нема да ви се верува дека се вистинити

Постојат безброј стереотипи за секоја држава и секоја нација. Некои од нив се вистинити, а некои, пак, се само бизарни.

akti-za-francuzite-za-koi-nema-da-vi-se-veruva-deka-se-vistiniti-01.jpg

Според стереотипите, Французите се елегантни, имаат добар вкус за мода и се навистина страсни.

Покрај овие, постојат уште неколку карактеристики и фатки за Французите за кои нема да ви се верува дека се вистинити:

Французите се бакнуваат кога се поздравуваат

Овој начин на поздравување можете да го забележите и кај нас, но за другите туристи во Франција е навистина необичен.

Интересно е што во појужниот дел од државата, луѓето се бакнуваат повеќе пати. Покрај тоа, постои и веб-сајт кој покажува по колку пати треба да се бакнете во зависност од регионот.

Повеќето Французи имаат по 3 имиња на нивниот пасош

Ако погледнете француски пасош, голема е веројатноста личноста да има три имиња. Покрај името и презимето, Французите имаат уште едно име, кое најчесто е од нивните кумови.

Истовремено, во француските пасоши стојат податоци за висината и бојата на очите на личноста.

akti-za-francuzite-za-koi-nema-da-vi-se-veruva-deka-se-vistiniti-02.jpg

Французинките се навистина независни

Французите не сакаат никаква форма на сексизам, па во Франција нема поделба на улогите. Односно, речиси сите мажи знаат да готват и помагаат во домашните обврски.

Истовремено, во Франција не е вообичаено да му кажувате на партнерот што да прави. Секој си одлучува сам.

Французите велат „Не“ на секое прашање или барање

Во Франција, најважен е контекст. Па, значењето на зборовите зависи од тоа во кој контекст се кажани.

Токму поради тоа, кога Французите одбиваат некое барање, тоа е еден вид покана за преговарање. Односно, „Не“ не е конечен одговор, туку остава простор за дискусија.

akti-za-francuzite-za-koi-nema-da-vi-se-veruva-deka-se-vistiniti-03.jpg

Времето за ручек трае 2 часа

Во оваа држава ручекот е најважниот оброк, па сите имаат пауза од 2 часа.

Мажите имаат одличен стил

Не е тајна дека Французите имаат одличен вкус за облека. Мажите најчесто не носат тренди облека, но знаат како добро да ги комбинираат парчињата.

akti-za-francuzite-za-koi-nema-da-vi-se-veruva-deka-se-vistiniti-04.jpg

Французинките сакаат темни бои и ја преферираат удобноста

Можеби кога си замислувате Французинка, пред вас се појавува елегантна жена со фустан, високи потпетици, кармин… Но, во реалноста, на Французинките им е многу поважна удобноста.

Тие изгледаат одлично, но предност ѝ даваат на удобната облека и природниот изглед.

Французите сакаат леб

Францускиот багет е нешто што Французите го јадат секој ден.

Најпопуларниот оброк, пак, е пржен леб со пржено јајце, а верувањето дека Французите јадат жаби е само мит. Всушност, повеќето немаат ни пробано жаби.

akti-za-francuzite-za-koi-nema-da-vi-se-veruva-deka-se-vistiniti-05.jpg

Повеќето Французи ги мијат забите после појадок

Французите го прават ова најмногу поради вкусот на храната.

Веројатно сте забележале дека пастата за заби го менува вкусот на храната, па ако ги измиете забите после појадок, ќе го решите овој „проблем“.

До неодамна на Французинките им беше забрането да носат панталони

Во 1800-тите, Французите усвоиле закон според кој жените треба да побараат дозвола од полицијата за да носат „машка“ облека, како панталони.

Интересно е што законот важеше до 2012-та. Се разбира, не го почитувал никој, но сепак постоел.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Не можете да кивнете додека спиете: 14 факти за сите кои сакаат да научат нешто ново Постојат толку многу нешта што можете да ги научите за светот околу нас, а одвре...
Ежот не се раѓа со боцки - Забавни факти што докажуваат колку е неверојатен светот околу нас Светот околу нас е толку разновиден, што никогаш нема да дознаеме сè за него. На...
Факти за авионите што ќе ви помогнат да се ослободите од стравот од летање Поради некоја причина, многу луѓе имаат страв од летање со авион. Според ис...

Најчитани неделава