Кравите имаат најдобри пријатели и уште 14 факти што веднаш ќе ви го подобрат расположението

9. Постои организација наречена No One Dies Alone (никој не умира сам). Членовите на организацијата им прават друштво на луѓето кои се на смртна постела, но останале сами. Без разлика дали на пациентите им е потребен разговор или само некој да го држат за рака, волонтерите се овде за нив.

kravite-imaat-najdobri-prijateli-fakti-shto-vednash-kje-vi-go-podobrat-raspolozhenieto-06.jpg

10. Кучињата испуштат звук сличен на кивање за да ни кажат дека си играат, а не дека се обидуваат да нè нападнат.

11. Гепардите се многу срамежливи животни, па во некои зоолошки им даваат кучиња кои им помагаат да се справат со толпите народ.

kravite-imaat-najdobri-prijateli-fakti-shto-vednash-kje-vi-go-podobrat-raspolozhenieto-07.jpg

12. Кога ќе се земе предвид дека атомите се „рециклираат“ (и се формирани уште на почетокот на универзумот), станува јасно дека речиси секој атом во нашето тело е стар милијарди години. Ова значи дека атомите во вашето тело можеби биле дел од ѕвездената прашина, и веројатно ќе бидат дел од некоја друга личност во иднина.

13. Гравитацијата на Јупитер е толку силна, што научниците веруваат дека понекогаш нè штити од метеори.

kravite-imaat-najdobri-prijateli-fakti-shto-vednash-kje-vi-go-podobrat-raspolozhenieto-08.jpg

14. Златните рипки можат да ги препознаат нивните сопственици.

15. Кога се изморени од работа, некои видови пчели си дремнуваат во цветови.

kravite-imaat-najdobri-prijateli-fakti-shto-vednash-kje-vi-go-podobrat-raspolozhenieto-09.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

„Јас не сум Пепелашка па да чистам“: Искрени детски изјави што сигурно ќе ве насмеат „Па… излезе дека тета ѝ е сестра на мама. Светот е навистина мал…“ „Па… излез...
Кафе се плаќа со добро дело и уште 9 забавни, но необични факти за животот во Чешка Жените сакаат помлади мажи и нормално гледаат на разликата во години, 2/3 од нас...
Факти за љубовниот живот на Квентин Тарантино - на 56 го добил првото дете со 20 години помладата со... Велеше дека му е мило што нема семејство, затоа што е посветен само на кариера, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg