Зошто мажите не јадат пилешки крилца и уште 7 чудни навики на луѓето од Јужна Кореја

Светот веќе добро знае за квалитетната корејска музика и прекрасните жени, но какви уникатни навики имаат жителите на оваа држава?

zoshto-mazhite-ne-jadat-pileshki-krilca-i-ushte-7-chudni-naviki-na-lugjeto-od-juzhna-koreja-01.jpg

Јужна Кореја драстично напредува, па низ светот се слуша корејска музика и сѐ повеќе луѓе имаат желба да ја посетат оваа земја.

Интересни навики на луѓето од Јужна Кореја:

Корејските жени не им даваат на мажите да јадат крилца кога се приготвува пилешко месо затоа што постои народно верување дека ќе „одлетаат“ кај друга жена.

Затоа во Јужна Кореја крилца најчесто јадат жените.

zoshto-mazhite-ne-jadat-pileshki-krilca-i-ushte-7-chudni-naviki-na-lugjeto-od-juzhna-koreja-11.jpg

Кога младите Корејци сакаат дискретно да повикаат некого да ја мине ноќта со нив не велат дојди кај мене на кафе или пијалак, туку го викаат на традиционална супа со нудли (ramen).

zoshto-mazhite-ne-jadat-pileshki-krilca-i-ushte-7-chudni-naviki-na-lugjeto-od-juzhna-koreja-06.jpg

Кога си купуваат подароци нормално е да се коментира цената на подарокот, а понекогаш дури ги оставаат и етикетите со цени.

zoshto-mazhite-ne-jadat-pileshki-krilca-i-ushte-7-chudni-naviki-na-lugjeto-od-juzhna-koreja-07.jpg

Постои строга хиерархија и не е вообичаено да станете од бирото и да си отидете дури и кога работниот ден ви е завршен ако сѐ уште има некој постар од вас во канцеларијата, дури и ако таа личност не ви е шеф.

zoshto-mazhite-ne-jadat-pileshki-krilca-i-ushte-7-chudni-naviki-na-lugjeto-od-juzhna-koreja-02.jpg

Уште 4 навики на следната страна...Би можело да ве интересира:

Страдал од „синдром на врколак“, го третирале како животно – потресната приказна на мажот кој е инсп... Поради густите влакна на целото тело, Петрус Гонсалвус, но и неговите деца, биле...
Свекрвата може да ѝ даде ново име на снаата и уште 9 факти за животот во Јужна Африка Локалците се шетаат многу често со влечки, а понекогаш и боси – тие не се грижат...
Потстрижувањето не го забрзува растот и уште 6 забавни факти за косата што сигурно не ги знаевте Едно влакно од нашата коса може да издржи тежина од околу 99 грама. 100.000 влак...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg