„Жената која не се шминка има превисоко мислење за себе“ - 10 цитати на култната модна икона Коко Шанел

Таа е креаторот на „малиот, црн фустан“ погоден за секаква пригода. Таа го создаде култниот парфем „Chanel nо.5“. Таа испиша сосема нова, свежа, модна историја, а нејзиното име го знае речиси секој човек на планетата.

Koko-Shanel-citati-01.jpgфото: unsplash.com

Таа е Коко Шанел, а ова се нејзините незаборавни цитати:

На 20 години жената има лице кое ѝ го подарила природата, на 30 она кое го создала сама, а на 40 она коешто го заслужила.

Каде треба да ставите парфем? Онаму каде што сакате да бидете бакнувана.

Жената која не користи шминка има премногу високо мислење за себе.

Најдобар моден детаљ на секоја жена е згоден маж покрај неа.

Луѓето со добар вкус носат бижутерија. Сите останати мораат да носат злато.

Не се обидувајте да се подмладувате, на 50 години никој не е млад. Но, затоа на светот има многу 50-годишни жени кои изгледаат далеку попривлечно од младите, несредени жени.

Главната одлика кај една жена не е нејзината облека, туку убавите манири и мудроста.

Слободата – таа секогаш е во мода.

Жените облечени во светли тонови е тешко да ги доведете во лошо расположение.

Рацете се визит-картичка на секоја жена, нејзиниот врат е нејзината лична карта, а градите се нејзиниот пасош.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Жената мора да има најмалку тројца сопрузи“: 20 љубовни лекции од дивата која била мажена дури 9 па... „Сакам маж кој е љубезен и разбран. Дали е премногу да се бара тоа од милионер?“...
Долг нокт на малото прсте се сметал за добри манири: 10 забавни факти за ноктите и маникирот во мина... Славниот Пушкин рекол: „Можете да бидете разумна личност и да размислувате за уб...
Сама си бирала прстен од грчки милионер, секс-снимка на 19 години - Скандалите на богатата наследнич... „Имала само 19 години кога ја снимила секс-снимката што протече во јавноста, дос...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg