Италијанската полиција има Lamborghini автомобил – факти за земјите низ светот кои звучат неверојатно


Италијанската полиција има Lamborghini автомобил – факти за земјите низ светот кои звучат неверојатно

Јавниот превоз во Луксембург е бесплатен за сите, улиците во Костарика немаат ни име ни број, во Колумбија пијат топло чоколадо со сирење, а жителите на некои азиски држави носат заштитни маски долго пред пандемијата - факти за земјите низ светот кои нас ни се за неверување, а таму се нормални.

vo-kolumbija-pijat-toplo-chokolado-so-sirenje-zabavni-i-pomalku-poznati-fakti-za-drzhavite-shirum-svetot-01.jpg

Навистина е неверојатно колку различни култури, обичаи и начини на живеење постојат ширум светот. А, она што е сосема нормално во една држава, нам може да ни изгледа како најлудото нешто. Се разбира, важи и обратното.

Погледнете неколку забавни факти за државите ширум светот кои одлично го прикажуваат ова:

Од март минатата година, јавниот превоз во Луксембург е бесплатен за сите.

vo-kolumbija-pijat-toplo-chokolado-so-sirenje-zabavni-i-pomalku-poznati-fakti-za-drzhavite-shirum-svetot-02.jpg

Знамето на Непал има невообичаена форма.

vo-kolumbija-pijat-toplo-chokolado-so-sirenje-zabavni-i-pomalku-poznati-fakti-za-drzhavite-shirum-svetot-03.jpg

Во Јапонија се користат кади направени од дрво.

vo-kolumbija-pijat-toplo-chokolado-so-sirenje-zabavni-i-pomalku-poznati-fakti-za-drzhavite-shirum-svetot-04.jpg

Полицијата во Италија има Lamborghini автомобил.

vo-kolumbija-pijat-toplo-chokolado-so-sirenje-zabavni-i-pomalku-poznati-fakti-za-drzhavite-shirum-svetot-05.jpg

Во Колумбија доста популарен пијалак е топло чоколадо направено со сирење, кое наводно имало многу добар вкус.

vo-kolumbija-pijat-toplo-chokolado-so-sirenje-zabavni-i-pomalku-poznati-fakti-za-drzhavite-shirum-svetot-06.jpg

Местото со најдолгото име во светот се наоѓа во Нов Зеланд. Ако сакате да пробате да го прочитате, можете да го погледнете на фотографијата во продолжение:

vo-kolumbija-pijat-toplo-chokolado-so-sirenje-zabavni-i-pomalku-poznati-fakti-za-drzhavite-shirum-svetot-07.jpg

Во Велика Британија се одржува трка позната како Cooper’s Hill Cheese-Rolling, каде што натпреварувачите бркаат пита кашкавал по рид. Победник е оној којшто ќе го фати прв.

vo-kolumbija-pijat-toplo-chokolado-so-sirenje-zabavni-i-pomalku-poznati-fakti-za-drzhavite-shirum-svetot-08.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Кравите имаат најдобри пријатели и уште 14 факти што веднаш ќе ви го подобрат расположението Веќе неколку месеци ситуацијата во светот е далеку од добра, па постојано луѓето...
„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...
Бесплатен јавен превоз и уште 8 интересни факти за животот во Луксембург Дрвјата не смеат да бидат повисоки од 2 метри помеѓу соседите и ако некој ненаде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg