Нема завршено основно, татко е на 13 деца – кој е Нусрет Гокче, попознат како Salt Bae?


Нема завршено основно, татко е на 13 деца – кој е Нусрет Гокче, попознат како Salt Bae?

Нусрет Гокче, или Salt Bae, е дефинитивно еден од најпознатите готвачи светот, а славата ја стекна поради неговиот препознатлив стил на сечење и посолување на месото.

nema-zavrsheno-osnovno-tatko-e-na-13-deca-koj-e-nusret-gokche-popoznat-kako-salt-bae-01.jpg

37-годишноит Нусрет се прослави благодарение на видеата на кои сече месо и го посолува на негов, уникатен начин, но и со страста што ја покажува кон својата работа.

За помалку од пет години Нусрет стана хит на социјалните мрежи, а популарноста му помогна да отвори 18 ресторани, па дури и да си купи хотел.

Во продолжение погледнете неколку забавни факти за животот на Salt Bae:

Морал да се откаже од училиште

Нусрет Гокче е роден на 9 август 1983 година во Турција во сиромашно семејство. Неговиот татко бил рудар, а бидејќи на семејството му биле потребни пари, Нусрет морал да го напушти училиштето уште во шесто одделение, по што станал чирак кај месар во Истанбул.

nema-zavrsheno-osnovno-tatko-e-na-devet-deca-koj-e-nusret-gokche-popoznat-kako-salt-bae-04.JPG

Го изучувал занаетот во неколку држави, вклучувајќи ја и САД

Иако можеби немал можност да го заврши образованието, искуството кај месарот го натерало да му се посвети на готвењето – вештина што му донесе светска слава и милиони во банка.

Во периодот 2007-2010 година Нусрет посетил неколку држави, вклучувајќи ја и САД, каде што работел во локални ресторани, неретко без надомест. Тогаш целта му била да стекне искуство и да стане што е можно подобар готвач. Конечно, во 2010 година, Нусрет успева да го отвори неговиот прв ресторан во Истанбул.

nema-zavrsheno-osnovno-tatko-e-na-devet-deca-koj-e-nusret-gokche-popoznat-kako-salt-bae-02.JPG

Светска слава и Salt Bae

Нусрет се прослави благодарение на видеата на кои приготвува месо, и тоа со вистинска страст кон својата работа. Видеото што го прослави е крстено Ottoman Steak и беше објавено во јануари 2017 година, а она што им привлече најмногу внимание на сите е препознатливиот начин на кој го посолува месото.

Набрзо видеото стана вирално и почна да се споделува на сите социјални мрежи, а Нусрет си го доби прекарот Salt Bae поради начинот на којшто го сече и посолува место. 

nema-zavrsheno-osnovno-tatko-e-na-devet-deca-koj-e-nusret-gokche-popoznat-kako-salt-bae-06.JPG

Успехот по добивањето на прекарот Salt Bae

Нусрет стана еден вид инфлуенсер и денес може да се пофали со неверојатни 36,5 милиони следбеници на Инстаграм. Изминативе неколку години тој успеа да отвори 18 ресторани за месо, како и еден ресторан за брза храна, на 15 локации ширум светот, како Дубаи, Анкара, Лос Анџелес, Миконос, Катар, Њујорк…

nema-zavrsheno-osnovno-tatko-e-na-devet-deca-koj-e-nusret-gokche-popoznat-kako-salt-bae-03.JPG

Проблеми со вработените во ресторанот

Во ноември 2019 година, неколку поранешни вработени на Нусрет го обвинија дека им земал дел од бакшишот што го добивале од гостите. Тие работеле во негов ресторан во Њујорк и наводно биле избркани откако му поставиле прашање за бакшишот.

Поранешните вработени сакаа да одат и на суд, но Нусрет се согласил да им исплати 230.000 долари. Кога подоцна го прашаа зошто ги избркал од работа, Нусрет изјави дека не бил задоволен од нив, а бидејќи тие биле гневни на него, почнале да измислуваат приказни.

nema-zavrsheno-osnovno-tatko-e-na-devet-deca-koj-e-nusret-gokche-popoznat-kako-salt-bae-05.JPG

Сингл е, но има 13 деца

Нусрет не споделува никакви информации за неговото семејство, но според фотографија што ја сподели во од 2018-та, тој е татко на дури 13 деца.

Нусрет не е во брак, но не е познато дали има девојка. Истовремено, не се знае ништо за мајката или мајките на неговите деца.

nema-zavrsheno-osnovno-tatko-e-na-devet-deca-koj-e-nusret-gokche-popoznat-kako-salt-bae023.JPG

Проширување на бизнисот

По огромниот успех со рестораните, Нусрет реши да инвестира и во хотел во Истанбул, за кој наводно платил 80 милиони долари.

Тој ја сподели веста на Инстаграм, откривајќи дека отсекогаш имал желба да биде сопственик на хотел. Хотелот се вика Park Hyatt Hotel и има пет ѕвезди.

Повеќе фотки и видеа од Salt Bae на следната страница...Би можело да ве интересира:

Бил 5 години во брак: Факти за Ден Хортон, новото момче на Лејди Гага 37-годишниот сексапилен Ден Хортон го освои срцето на Гага, но кој е всушност то...
„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...
Љубовни афери и скандали: 12 причини зошто Тајгер Вудс не е најдобриот татко за своите деца Неговите деца Сем и Чарли, кои живеат на Флорида со нивната мајка Елин, одат на ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg