Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Долг нокт на малото прсте се сметал за добри манири: 10 забавни факти за ноктите и маникирот во минатото

Во среден век се верувало дека лакираните нокти биле наменети за вештерки, блудници и грешни жени, во Англија ги закопувале ноктите на децата... Славниот Пушкин рекол: „Можете да бидете разумна личност и да размислувате за убавината на вашите нокти“.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto-01.jpg

Ноктите откриваат многу работи за нас како личности, а жените денес, па дури и мажите, внимаваат на изгледот на ноктите и редовно посетуваат салони за маникир, експериментирајќи со бојата, дизајнот и должината на истите.

Следните 10 забавни факти за историјата на ноктите со сигурност ќе ве зачудат:

Во древниот Египет, бојата на ноктите го откривала социјалниот статус

Старите Египќани ги бојадисувале ноктите за да го означат социјалниот статус. Високото благородништво ги боело ноктите во сите нијанси на црвена и портокалова, додека робовите, напротив, користеле само неутрални и пастелни нијанси.

На пример, кралицата Клеопатра претпочитала нокти во теракота боја. Оваа нијанса ја добивале благодарение на обичната кана, која се втривала на плочката на ноктите.

И фараоните имале свои „мајстори за маникир“. Оваа позиција се сметала за доста престижна и била наведувана дури и на гробовите на починатите мајстори.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (1).jpg

Во античка Кина не било вообичаено да се сечат ноктите

Во античка Кина луѓето намерно ги пуштале ноктите да им растат, но тоа смееле да го прават само претставниците на повисоките класи. Должината на ноктите понекогаш достигнувала и до 15 cm, што според современите стандарди денес изгледа „диво и запуштено“.

За да ги заштитат долгите нокти, кинеската елита носела специјални напрстоци изработени од скапоцени метали и камења, што елоквентно сведочеле дека ваквите луѓе не се занимаваат со физичка работа.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (2).jpg

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (3).jpg

Во средниот век, лакираните и долгите нокти биле знак за лоши манири

Се верувало дека лакираните нокти биле наменети за вештерки, блудници и грешни жени. Жените можеле да се обвинат за вештерство дури и поради преголемата должина на ноктите.

Затоа, побожните дами ги скратувале ноктите со нож или ги сечеле со некое остро сечило.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (4).jpg

За време на владеењето на Луј XIV, било вообичаено да се расте ноктот на најмалиот прст

Во 17 век, француските дворјани ги пуштале ноктите, но не на сите прсти, туку само на најмалиот прст. Силното тропање на вратите од одаите на кралот се сметало за знак на лош вкус, а гребењето со нокт се сметало за норма на пристојност.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (5).jpg

Холанѓаните имале посебен гест кој јасно давал до знаење дека е време да се дополни чашата

Во 17 век во Холандија, ноктите извршувале необична и забавна функција. Кога им снемувало пијалак, Холанѓаните ја превртувале празната чаша преку ноктот, со што покажувале дека ниту капка течност не паднала на ноктот. Овој гест означувал дека чашата треба да се дополни со пијалак.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (6).jpg

Стоматолозите дале важен придонес во развојот на маникирот

Првите лажни нокти ги измислил стоматологот Максвел Лапе во 1934 година. Докторот бил инспириран од неговите невротични пациенти кои ги гризеле ноктите.

Со цел да ги одвикне клиентите од лошата навика, Лапе смислил „прекривки“ што не можат да се јадат.

Малку подоцна, во 1950-тите, сосема случајно, стоматологот Фредерик Слак измислил акрилно полнење на ноктите. Скршениот нокт решил да го поправи со материјал за полнење и парче алуминиумска фолија.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (7).jpg

Во Англија било сосема вообичаено да се закопуваат детските нокти во земја

Англиските родители чудни работи кога сакале подобра иднина за своите деца. Тие ги закопувале првите исечени нокти од своето дете под јасен – со надеж дека од нивното дете ќе израсне во првокласен пејач.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (8).jpg

Јапонските ткајачи со векови ги оформувале ноктите на необичен начин

И покрај 700 години од постоењето на оваа древна уметност, традицијата на производство на јапонски брокат останала непроменета.

Мајсторите ткаат обоени конци на посебен начин. За поефикасна работа, тие специјално ги обликуваат ноктите за да се добијат засеци. За време на ткаењето истите помагаат да се притиснат конците за поцврсто да се спојат.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (11).jpg

Модата на долги црвени нокти ја вовеле холивудските актерки

Благодарение на големите актерки од минатото како Рита Хејворт и Марлен Дитрих, црвените нокти станале модерни и до ден-денес не ја губат својата привлечност.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (9).jpg

Лакот и карминот морале да си одговараат, а тоа го демонстрирало беспрекорниот вкус на жената

Во 20 век, козметичките брендови нуделе кармин за усни и лак за нокти во истата нијанса. Таквиот тандем изгледал многу импресивно, и веднаш ги освоил жените од тоа време.

Идентична боја на усните и ноктите било знак за добар вкус и чувство за стил.

Но, денес никој речиси не го практикува ова правило. Модерните жени не се плашат од експерименти и напротив, уживаат во различни маникири и сосема друга боја на усните.

10-zabavni-fakti-za-noktite-i-manikirot-vo-minatoto (10).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Некои пијавици имаат 32 мозоци и уште 9 забавни факти што ќе ве изненадат Знаевте ли дека можете да го спасите забот кој ви паднал поради удар или некоја ...
„Кога жената се смее, паричникот плаче“ – најдобрите цитати за жените „Жените навистина сакаат да стигнат навреме. Само што сè започнува толку проклет...
Мажите користат шминка и уште 7 факти за животот во Кина што ќе ве изненадат Кинезите ја перат долната облека само на рака, а бидејќи чорапите ги сметаат за ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg