Некои пијавици имаат 32 мозоци и уште 9 забавни факти што ќе ве изненадат

Знаевте ли дека можете да го спасите забот кој ви паднал поради удар или некоја повреда ако веднаш го ставите во чаша млеко?

nekoi-pijavici-imaat-32-mozoci-i-ushte-9-zabavni-fakti-01.jpg

Дури и ако мислите дека знаете многу работи, секогаш има простор да научите нешто ново. Бидејќи, сепак, треба да учиме целиот живот и постојано да го надградуваме нашето знаење.

Ако денес сте расположени да научите нешто ново, сигурно ќе ви се допаднат следниве забавни факти:

Близнаците можат да се родат и со 87 дена разлика, но ова се има случено само еднаш.

Станува збор за Кејти и Ејми – две девојчиња од Шкотска. Нивната мајка го родила првото девојче три месеци пред планираниот датум, а нејзината сестра-близначка се родила 87 денови подоцна.

nekoi-pijavici-imaat-32-mozoci-i-ushte-9-zabavni-fakti-02.jpg

Плунката е клучна за нормално работење на нашето сетило за вкус, па ако си го избришете и исушите јазикот, нема да чувствувате речиси никаков вкус.

nekoi-pijavici-imaat-32-mozoci-i-ushte-9-zabavni-fakti-03.jpg

Мозокот на џиновската лигна има форма на крофна. Нејзиниот хранопровод, пак, минува низ дупката на „крофната“.

nekoi-pijavici-imaat-32-mozoci-i-ushte-9-zabavni-fakti-04.jpg

Белите точки што некогаш ги гледаме, особено кога гледаме кон нешто со светла боја, како небо, се всушност микроскопски влакна колаген собрани на купче. Тие се безопасни, а ги гледаме бидејќи се движат низ нашето око.

nekoi-pijavici-imaat-32-mozoci-i-ushte-9-zabavni-fakti-05.jpg

Морските ѕвезди немаат крв. Наместо тоа, имаат систем од вид вени и артерии кој пумпа морска вода со цел да разнесува хранливи материи низ нивното тело. Исто така, морските ѕвезди немаат ни мозок.

nekoi-pijavici-imaat-32-mozoci-i-ushte-9-zabavni-fakti-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Цитати од безвременскиот „Forrest Gump“ кои ќе ги променат вашите гледишта за животот „Мајка ми секогаш велеше: Животот е како кутија чоколатца. Никогаш не знаеш што ...
Имал љубовна врска со речиси секоја филмска партнерка, татко му е негов идол – факти за неодоливиот ... Бил во 4-годишна врска со актерката која ја глумеше Баби во „Три метри над небот...
Мажите користат шминка и уште 7 факти за животот во Кина што ќе ве изненадат Кинезите ја перат долната облека само на рака, а бидејќи чорапите ги сметаат за ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg