Факти за минатото на Јапонија што докажуваат дека оваа земја отсекогаш била уникатна

Знаевте ли дека со векови, повеќето Јапонци не јаделе месо бидејќи сметале дека постои ризик да изедат реинкарнација на нивен предок?

fakti-za-minatoto-na-japonija-shto-dokazhuvaat-deka-ovaa-zemja-otsekogash-bila-unikatna-01.jpg

Денес сите се восхитуваме на креативноста, интелектот и културата на Јапонците, но се чини дека тие, како народ, отсекогаш се истакнувале.

Минатото на Јапонија е исто фасцинантно колку и сегашноста, а следниве факти ќе ви го потврдат тоа:

Јапонија била изолирана од светот во период од 217 години

Од 1603 до 1868 година, помеѓу Јапонија и другите држави немало речиси никакви врски и никаква трговија.

Истовремено, на скоро сите странци им бил забранет влез во Јапонија, додека Јапонците не смееле да ја напуштат земјата.

Оваа јапонска политика е позната како sakoku, што во буквален превод значи „држава во синџири“.

Властите верувале дека христијанството, но и другите странски влијанија биле закана за новонастанатата стабилност на државата, па се одлучиле на ваков радикален чекор.

fakti-za-minatoto-na-japonija-shto-dokazhuvaat-deka-ovaa-zemja-otsekogash-bila-unikatna-03.jpg

Црните заби биле знак за убавина

До 1900-тите, а и подоцна, жените од Јапонија си ги боеле забите со состојка што им давала црна боја.

Интересно е што ова најпрво го правеле за да ги заштитат забите од расипување, но со текот на времето станало знак за убавина.

Оваа практика била популарна и во други азиски земји, како Индија, а забележана е и во Америка, најмногу кај домородно население во Перу и Еквадор.

fakti-za-minatoto-na-japonija-shto-dokazhuvaat-deka-ovaa-zemja-otsekogash-bila-unikatna-04.jpg

Човечкиот измет бил многу вреден

Во 18-тиот век, човечкиот измет имал важна улога во агрикултурата на Јапонија бидејќи се користел како ѓубриво.

Бидејќи имале мала површина плодна почва, квалитетното ѓубриво било неопходно за успешна берба, па човечкиот измет бил едно од највредните нешта.

fakti-za-minatoto-na-japonija-shto-dokazhuvaat-deka-ovaa-zemja-otsekogash-bila-unikatna-05.jpg

Богатите жени си ги бричеле веѓите

Црните заби не се единствениот необичен стандард за убавина од минатото на Јапонија.

За најпривлечни се сметале жените со многу бело лице и необични веѓи со чудна форма.

Па, за да го постигнат овој ефект, тие целосно си ги отстранувале веѓите, а потоа си цртале нови.

fakti-za-minatoto-na-japonija-shto-dokazhuvaat-deka-ovaa-zemja-otsekogash-bila-unikatna-02.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Жените си ги разменувале со пријателите, јаделе супа од крв: Факти за Чукчите Мажите оделе кај своите пријатели за да си ги разменат жените, децата се сметале...
10 забавни факти за кои сигурно не сте слушнале (и ќе ве фасцинираат) Во Шкотска постои 421 различен збор за снег, Судан има скоро двојно повеќе пирам...
2 пати ќе загинел со неговиот авион, почина од рак на панкреасот – Факти за Патрик Свејзи 10 години се борел со алкохолизмот, пушел по 60 цигари дневно и двапати за малку...
Му била прва братучетка, не можела да му прости што зел втора жена – Факти за првата сопруга на Сада... За првата сопруга на Садам Хусеин некои велат дека била подеднакво сурова како н...
Брат му загинал во Виетнам, татко му бил алкохоличар – (вистински) факти за Чак Норис Таткото на Чак Норис бил алкохоличар кој под дејство на алкохол прегазил и убил ...
Ја изневерувал јавно, нејзините разголени фотки ги продал во порно списанија – Како Аристотел Оназис... Сите знаат дека нивниот брак бил од интерес, а грчкиот магнат Аристотел Оназис ј...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg