Вирална надреална фотографија – фотограф ја „уловил“ поларната светлина над вулканска ерупција


Вирална надреална фотографија – фотограф ја „уловил“ поларната светлина над вулканска ерупција

Фотографот Кристофер Метјус од Исланд со години ги фотографира пејзажите на неговата родна земја, а неодамна ја направил можеби најдобрата фотографија во неговиот живот. На фотографијата се гледа волшебната поларна светлина, но и вулкан што еруптира.

viralna-nadrealna-fotografija-fotograf-ja-ulovil-polarnata-svetlina-nad-vulkanska-erupcija-01.jpg

Но, оваа фотографија не била сосема случајна – Кристофер ја набљудувал вулканската активност во областа каде што ја направил фотографијата уште во 2020-та.

Кога почнале неколку мали ерупции, сфатил дека вулканите во таа област „се будат“, па се фокусирал на нив. На почетокот од март годинава веќе било јасно дека наскоро ќе има ерупција, па Кристофер се подготвил да го улови волшебниот момент.

„Почнав да барам локација за фотографирање на 12-ти март. Една недела пред ерупцијата, ги научив најдобрите места, но морав да ги научам и сите патчиња, во случај некоe дa биде блокиранo од лавата“.

viralna-nadrealna-fotografija-fotograf-ja-ulovil-polarnata-svetlina-nad-vulkanska-erupcija-02.jpg

Кристофер веќе ја имал замислено неверојатната фотографија, па само го чекал вистинскиот момент.

„На денот кога ја направив фотографијата, времето требаше да биде убаво. Нo, се појавија неочекувани врнежи од снег што ми го блокираа погледот кон вулканот и небото. Изгубив надеж, но набрзо облаците почнаа да се расчистуваат. Само што го извадив фотоапаратот се појави поларната светлина над вулканот што еруптираше. Замислете, ова се случи на полноќ на 24-ти март – денот на мојот роденден. Не можам да си замислам подобар подарок!“

viralna-nadrealna-fotografija-fotograf-ja-ulovil-polarnata-svetlina-nad-vulkanska-erupcija-03.jpg

viralna-nadrealna-fotografija-fotograf-ja-ulovil-polarnata-svetlina-nad-vulkanska-erupcija-04.jpg

Кристофер вели дека за да ја направите вистинската фотографија ви треба малку среќа, но уште повеќе планирање и упорност.

viralna-nadrealna-fotografija-fotograf-ja-ulovil-polarnata-svetlina-nad-vulkanska-erupcija-05.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Додека сите се фокусирани кон целта, Јусејн Болт може и да се слика... Некои моменти се толку добро доловени на фотографија што самото нивно спомнување...
Не, ова не е фотографија од цемент одблизу На прв поглед личи на цемент? Погледнете подобро. На фотографијата е прикаж...
Фото на денот: Куче во карантин тажно ги гледа децата што си играат надвор Тажниот став на 3-годишното кученце во „заробеништво“ го направи вирален хит. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg