Ретро фотка од плажата Градиште во 60-тите години: На одмор со шатори и спиење под отворено небо

Како се одело на одмор во минатото? Како изгледал летниот одмор на нашите баби и дедовци? На социјалните мрежи кружи фотографија од плажата Градиште направена во 60-тите години на минатиот век. Очигледно е дека во изминатите 60 години нештата многу се измениле.

retro-fotografija-od-plazhata-gradishte-od-60-tite-godini-na-odmor-so-shatori-i-spienje-pod-otvoreno-nebo-01.jpg

Автокампот Градиште покрај Охридското Езеро постои и денес, а плажите во близина се едни од омилените за туристите што доаѓаат со цел добро да се забавуваат и да имаат незаборавно лето во Охрид.

На Инстаграм профилот odamna.makedonija деновиве беше објавена фотографија од плажата Градиште направена во 60-тите години на минатиот век каде се гледа дека околу плажата се кренати голем број шатори, а сѐ изгледа многу поедноставно.

Така се одело на одмор некогаш, нашите баби и дедовци спиеле во платнени шатори и под отворено небо, а наместо на лежалки под чадори, на плажа се одело само со пешкир.

Погледнете ги фотографиите...

retro-fotografija-od-plazhata-gradishte-od-60-tite-godini-na-odmor-so-shatori-i-spienje-pod-otvoreno-nebo-04.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најубавата плажа на Закинтос претворена во депонија: „Што ве тера да ја уништите?“ „Грчко лето 2022...“ – стои во описот на фотката која Грк ја објави од Navagio п...
Фотографија од лицето и вратот на 92-годишна баба е доказ зошто мора да користиме крем со заштитен ф... Фотографија објавена во списание за дерматологија ќе ве натера уште веднаш да ст...
Фотка од 70-тите години е вирален хит: „Сите се витки, нема пластични, а нема ниту лежалки и чадори“ Во минатото се знаело на плажа се оди со пешкир и костим за капење и ништо друго...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg