Најубавата плажа на Закинтос претворена во депонија: „Што ве тера да ја уништите?“

„Грчко лето 2022...“ – стои во описот на фотката која Грк ја објави од Navagio плажата на Закинтос, на која има куп ѓубре. Навистина што е тоа што ги тера луѓето да ги уништуваат најубавите плажи во светот?

najubavata-plazha-na-zakintos-pretvorena-vo-deponija-shto-ve-tera-da-ja-unishtite-01.jpgфото: depositphotos.com / Фејсбук - Michael Bakas

На Фејсбук вирално се шири фотографија направена и објавена од Михаел Бакас, на која се гледа како една од најубавите плажи во Грција (и светот) е претворена во депонија.

Navagio плажата до која се стига само со брод, се смета за популарна дестинација и една од најубавите плажи која секогаш се наоѓа на листите со предлози за посета.

Но, освен ситниот бел песок, тиркизната вода и бродот кој е туристичка атракција, изгледа уште нешто привлекува внимание на плажата...

„Грчко лето 2022... Не разбирам како плаќате за да одите на неколку часа на најубавите плажи во светот и таму си го оставате ѓубрето...“ – стои во описот на Гркот кој објави фотка од Navagio плажата на Закинтос.

Ελληνικό καλοκαίρι 2022.. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να πληρώνεις για να πας για λίγες ώρες σε μια απο τις ωραιότερες παραλίες του κόσμου και να αφήνεις εκεί τα σκουπιδια σου ..

Posted by Michael Bakas on Monday, August 8, 2022

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ретро фотка од плажата Градиште во 60-тите години: На одмор со шатори и спиење под отворено небо Како се одело на одмор во минатото? Како изгледал летниот одмор на нашите баби и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg