Европските држави се претставуваат со една реченица
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Европските држави се претставуваат со една реченица

„Претстави се со една реченица“ е предизвик од кој може да произлезат интересни факти за еден човек, или за една земја во случајов.

evropskite-drzavi-vo-edna-recenica-001.jpg

Што има да каже секоја земја за себе?

Вклучете го хуморот, пред да продолжите да читате:

Албанија Дуа Липа и Рита Ора се од кај нас.

Андора Имам два принца, ниту еден од нив не е од тука.

Ерменија „System of a Down“ се од тука.

Австрија – Ни ја слушате филхармонијата на 1-ви јануари.

Азербејџан – Технички не сме ни во Европа.

Белорусија – Имаме повеќе од 300 видови на јадења од компир.

БелгијаНашите фудбалски репрезентативци играат во Премиер Лига.

Босна и Херцеговина Си биле Мујо и Хасо...

Бугарија – Емиии един народ две држави... хехе... ;).

Хрватска – Тотално сме различни од Србија... ние сме во Европска Унија.

Кипар – Љубовната афера на Турција и Грција.

Чешка – Имаме замоци и пиеме пиво.

Данска – Следното стапнување на лего коцка помислете на нас.

ЕстонијаАко сакате лулашки, ова е местото.

Финска – Здраво металци, повелете.

Франција – Освен Ајфеловата кула и модата, познати сме и по бегањето од конфликти.

Грузија – Според археологијата, домот на првите Европејци.

Германија – Пиво, колбаси, фудбал и работна навика.

Грција Митологија, долгови и филозофија.

Унгарија – Худини и Рубиковата коцка се наши, исто како и 13 добитници на Нобелова награда.

Исланд – Веруваме во самовили.

Ирска – Замоци, ирска музика, пабови, леприкон и грне злато.

Италија – Пица, тестенини, сладолед и мафија.

Казахстан – Првиот вселенски брод „Спутник 1“ полетал од тука.

Летонија – Ги имаме највисоките жени во светот (просек од 170 цм).

Лихтенштајн – Светски лидери во производство на вештачки заби.

Литванија – Литванскиот јазик е најстариот на светот.

ЛуксембургНајбезбедната земја во светот со највисоката минимална плата.

Македонија Мајка Тереза и Александар Македонски се од тука... исто така... Ајвар.

Малта Немаме шуми, планини и реки.

МолдавијаНајсиромашни сме во Европа.

Монако – Имаме најмал процент на невработеност во светот, имаме принц и имаме највисок наталитет во светот.

Црна Гора – Вицовите се точни, мрзеливи сме.

Холандија – Имаме лалиња, ветерници, канали и велосипедисти... и нешто друго што е нелегално во повеќето земји.

Норвешка – Имаме фјордови, викинзи, нафта и риба.

Полска – Нашите соседи сакаат да нѐ освојуваат.

ПортугалијаДа не бевме ние, немаше да постои Бразил.

Романија Светот сѐ уште се плаши од Дракула.

Русија - Ние сме најголемата земја во светот, за сѐ друго постои вотка.

Сан Марино - Ние сме всушност најстарата република на планетата (301 п.н.е.)

Србија - Да не беше Никола Тесла, немаше струја да имате.

Словачка - Кај нас преспиваат скржавците кои сакаат да ја посетат Виена.

Словенија - Ние сме најзелената земја во светот.

Шпанија - Ако мислите дека Црногорците се мрзеливи, тогаш не сте чуле за сиеста.

Шведска - Од „ИКЕА“ причини, ќе ве оставам сами да ја составите реченицата.

Швајцарија - Нашата неутралност е гаранција за вашите пари ;).

Турција - Треба да ни се заблагодарите за бурекот, баклавата, таблата и добрите слаткари.

Украина - Го создадовме првиот устав во светот, ако не ни верувате, обратете се кај браќата Кличко.

Обединето Кралство - (Познато по кралската свадба).

Англија - Освен што возиме во обратна насока, познати сме по театарот, литературата, јазикот како и универзитетите.

Шкотска - Како што еднаш кажа Мел Гибсон: „Може да ни ги одземат животите, но никогаш нема да ни ја одземат слободата“, цитираме додека сме дел од Обединетото Кралство.

Велс - Герет Бејл и Рајан Гигс се наши, доста ви е.

Северна Ирска - Кај нас се снима Game of Thrones.

еНВи | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Хит вицеви за снаи и свекрви што слатко ќе ве насмеат Што би направиле кога тигар би ја нападнал вашата свекрва? Јас? Ништо! Сам ја на...
Момци споделуваат машки тајни за кои девојките воопшто немаат идеја Машките тајни се мистерија, нешто слично како чудовиштето од Лох Нес и се многу ...
Кога работниците сакаат само побрзо да завршат и да си одат дома (фото... Опкружени сме со луѓе кои сакаат работата да ја работат колку да ја завршат и во...