Топ 5 мачнини кои секој Балканец ги лечи со ракија
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Kelner 18-08-2019
КЕЛНЕР 18-08-2019


Топ 5 мачнини кои секој Балканец ги лечи со ракија

Знаете како некои луѓе ви се смеат кога ќе кажете дека како мали ве мачкале со ракија за настинката побрзо да помине? Веројатно немаат балканско потекло.

top-5-macnini-koi-sekoj-balkanec-gi-leci-so-rakija-001.jpg

Бидејќи не постои Балканец кој не верува дека ракијата е „света вода“ на овие простори, издвојуваме 5 мачнини кои секој типичен Балканец ги лечи со неа:

Болно грло

Изговор: „Греана ракија со потпечен шеќер е супер лек. До утре ќе бидеш како нов!“

Болка во заб

Изговор: „Ракијата е супер за дезинфекција и има дејство на аналгетик. Плус, нема несакани дејства.“

Инфицирани рани

Изговор: „Капни малку на самото место за да го дезинфицираш. Напиј се и 2-3 голтки за да се дезинфицираш однатре.“

Настинка

Изговор: „Мајка ми и татко ми не ме буткаа со апчиња. Ќе ме измасираа со ракија, ќе ми залепеа едно пешкирче и се будев без температура и затнат нос.“

Мамурлак

Изговор: „Знаеш... Клин со клин.“

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Момци споделуваат машки тајни за кои девојките воопшто немаат идеја Машките тајни се мистерија, нешто слично како чудовиштето од Лох Нес и се многу ...
Кога „не ти оди“ англискиот: Луѓето во Кина немаат поим што носат (фот... Еден странец кој одредено време живеел во Кина видел прилично необични работи. А...
12 фото докази дека некои луѓе едноставно немаат среќа Кога ќе се разбудите, никогаш не знаете што ве чека во текот на денот, но се над...