25 работи за животот што посакувам да ги знаев пред 10 години

Парите не се важни – точно дека ви се потребни, но не се најважната работа во светот. Не треба да им робувате ни на парите ни на предметите.

25-raboti-za-zhivotot-shto-posakuvam-da-gi-znaev-pred-10-godini-01.jpg

Писателот Дариус Форо во книгата Win Your Inner Battles, мотивира, но и открива кои се 25-те работи за животот за кои вели дека би сакал да ги знае пред 10 години.

Прочитајте што вели Форо во својата книга:

1. Борбата е добра – не се откажувајте. Никогаш не велете „Не можам да издржам“, туку речете „Животе, да видам што уште можеш да ми сервираш“.

2. Не се жалете – жалењето е најзалудно потрошено време.

3. Поминувајте повеќе време со луѓето што ги сакате.

4. Не почнувајте врска ако не сте заљубени.

5. Вежбајте секој ден – ако имате силно и здраво тело, ќе можете да постигнете сè во животот.

6. Водете дневник – верувајте ова не е само за деца. Дневникот ви помага да размислувате подлабоко на теми кои ве мачат или ве прават среќни.

25-raboti-za-zhivotot-shto-posakuvam-da-gi-znaev-pred-10-godini-03.jpg

7. Бидете благодарни и кажувајте им „фала“ на сите.

8. Не се грижете за тоа што мислат другите за вас.

9. Преземајте ризици – понекогаш е важно да бидете храбри наместо да „играте“ на сигурно.

10. Изберете професија, не работа – така ќе можете да менувате ако нешто не ви се допаѓа, но и да напредувате.

11. Бидете лидер – во ситуација кога сите очекуваат од другиот да преземе нешто, бидете лидер кој ќе ги придвижи работите напред.

12. Парите не се важни – точно дека ви се потребни, но не се најважната работа во светот. Не треба да им робувате ни на парите ни на предметите.

13. Бидете фини и културни, секому кажете му по некој убав збор.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

9 работи од кои треба да се откажете (за да живеете среќно) Откажете се од навиката судот на другите луѓе да ви диктира како да се однесуват...
8 работи што секој татко мора да ѝ ги каже на својата ќерка „Се гордеам со тебе“, „Секогаш дели го тоа што го имаш“ - Кои работи секој ...
5 работи кои често ги купуваме, а кои (реално) не ни се потребни Денес се многу популарни справите за вежбање кои се користат дома. Ги гледа...
„Мајка ми се разболе од рак“: Разгалени (и богати) деца откриваат кога имале „судир со реалноста“ „Кога дознав дека струјата и водата доаѓаат со месечни сметки“ – „разгалени“ дец...
8 важни животни лекции кои (за жал) ги учиме предоцна Понекогаш луѓето што ви биле најважни во животот преку ноќ може да ви станат стр...
Самоубиство, предозирање, убиство: Деца генијалци чии животи завршиле трагично Програмерскиот гениј Арон Шварц изврши самоубиство на само 26 години, додека ист...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg