Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Исчезнати деца, заканувачки телефонски повици: Нерешени мистерии од кои ќе ве полазат морници

Крис и Лисен од Холандија во 2014-та биле на планинарење во Панама, а оттогаш им се губи трагата. Неколку месеци подоцна, полицијата ги нашла нивните телефони од кои девојките неколкупати пробале да повикаат помош. Набрзо потоа, нашле и дел од нивните коски, но до денес не се знае што им се случило.

ischeznati-deca-zakanuvachki-telefonski-povici-mornichavi-neresheni-misterii-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-01.jpg

Кога гледаме крими филмови и серии, обично добиваме разрешница на убиствата и исчезнувањата.

Во реалноста, голем дел од овие случаи никогаш не се решени.

Шест нерешени мистерии од кои ќе во полазат морници:

Брајан Шафер

Американецот Брајан Шафер (роден во 1979) бил студент по медицина, кога во 2006-та му се изгубила секаква трага.

На 31-ви март, тогаш 27-годишниот студент излегол со пријателите во бар во Охајо. Набрзо потоа си заминал, а неговите пријатели претпоставиле дека е дома.

Кога сфатиле дека е исчезнат, надлежните почнале да ги прегледуваат снимките од околните безбедносни камери. Брајан се гледал на една од снимките – разговарал со две жени пред барот, а потоа се вратил внатре.

ischeznati-deca-zakanuvachki-telefonski-povici-mornichavi-neresheni-misterii-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-02.jpg

На ниту една снимка не се гледа како Брајан излегува од барот.

Она што ја буни јавноста, но и детективите, е што од барот немало ниту еден друг излез освен тој.

До денес не се знае што се случил со студентот, но полицијата има разни теории. Повеќето сметаат дека Брајан е убиен, но постојат и шпекулации дека можеби е жив, но само живее со друг идентитет.

ischeznati-deca-zakanuvachki-telefonski-povici-mornichavi-neresheni-misterii-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-03.jpg

Крис Кремерс и Лисен Фрун

Крис и Лисен биле студентки од Холандија кои во април 2014-та биле на одмор во Панама. Двете девојките отишле на популарната планинска патека позната како El Pianista.

Иако за да се изоди патеката се потребни околу четири часа, девојките се задржале многу подолго. Па, почнала потрага по нив.

Дури 10 седмици подоцна некоја жена случајно го нашла ранецот на Лисен од кој не било украдено ништо.

Биле најдени и телефоните на девојките од кои се открило дека неколкупати пробале да се јават во полиција.

Во ранецот имало и фотоапарат со над 90 фотографии направени неколку дена по исчезнувањето. Не е јасно на која локација биле направени фотографиите.

ischeznati-deca-zakanuvachki-telefonski-povici-mornichavi-neresheni-misterii-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-04.jpg

Подоцна биле најдена облеката на една од девојката, како и уште еден ранец.

По два месеца, надлежните нашле карлична коска, чизма со стапало во неа и над 30 коски расфрлани наоколу.

Анализата покажала дека коските се на девојките. Оние на Крис биле избелени, додека на коските на Лисен уште имало остатоци од кожа.

До денес не е познато што се случило со девојките, ниту како умреле. Некои веруваат дека се убиени од локален картел.

ischeznati-deca-zakanuvachki-telefonski-povici-mornichavi-neresheni-misterii-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-05.jpg

Никол Морин

На 30-ти јули 1985 година, тогаш 8-годишната Никол Морин излегла од нејзиниот стан во Торонто. На најдолниот кат од зградата ја чекала пријателка со која требало да одат на базен.

Но, Никол никогаш не стигнала до долниот кат и оттогаш никој ја нема видено.

Никол живеела на 20-тиот кат, што значи најверојатно исчезнала во зградата.

Полицијата ја организирала најголемата потрага по исчезната личност во историјата на Канада – 20 експерти работеле на случајот во период од 9 месеци, биле испрашани над 6.000 осомничени, а се проценува дека целата истрага чинела речиси 2 милиони долари.

Но, до денес, 37 години подоцна, никој не знае што се случило со Никол.

ischeznati-deca-zakanuvachki-telefonski-povici-mornichavi-neresheni-misterii-od-koi-kje-ve-polazat-mornici-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 инспиративни жени кои родителите ги изгласаа како посакувани идоли на своите ќерки Ема Вотсон, Мишел Обама и Марија Кири се дел од инспиративните жени кои се доказ...
Каква судбина имале децата на најголемите диктатори на светот и дали ги стигнала кармата на нивните ... Синот на Сталин се самоубил, синот на Чаушеску ширел блуд и разврат, а Мусолини ...
Киви без семки и уште 8 навидум обични продукти од кои луѓето се изненадиле кога ги виделе Јајце без жолчка, тиква која 6 месеци изгледа исто без никакви промени – секојдн...
Милионери кои исчезнале под мистериозни околности (и не се најдени до денес) Во 2020-та, богаташката Мелиса од Австралија го напуштила нејзиниот дом во пет ч...
„Нема да се омажам за тебе“: 8 жени открија зошто ги одбиле своите партнери „Ме побара за сопруга и ми рече да си ставам тетоважа ‘приватна сопственост, заф...
Луѓе кои биле нападнати од сериски убијци и се спасиле Тед Банди е еден од најпознатите сериски убијци одговорен за смртта на над 30 же...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg