Застарени верувања и стереотипи за жените кои треба да ги заборавиме, низ илустрации

Мора да се омажат млади и треба да родат дете пред 30-тиот роденден бидејќи потоа се „стари“ – кои застарени верувања за жените ве иритираат најмногу?

zastareni-veruvanja-i-stereotipi-za-zhenite-koi-treba-da-gi-zaboravime-niz-ilustracii-01.jpg

И денес жените се соочени со нереални стандарди и очекувања кои не можат да ги исполнат.

Но, добрите вести се дека забележуваме промени и жените не чувствуваат должност да им се покоруваат на овие верувања.

Застарени верувања и стереотипи за жените кои треба да ги заборавиме:

Само жената која има деца е успешна и направила нешто вредно во животот.

zastareni-veruvanja-i-stereotipi-za-zhenite-koi-treba-da-gi-zaboravime-niz-ilustracii-02.jpg

Оние кои сакаат да станат мајки, мора да родат пред 30-тиот роденден бидејќи потоа се „стари“.

zastareni-veruvanja-i-stereotipi-za-zhenite-koi-treba-da-gi-zaboravime-niz-ilustracii-03.jpg

Девојките треба да се венчаат што е можно порано, за да не ги испуштат „добрите можности“ или за да не останат сами.

zastareni-veruvanja-i-stereotipi-za-zhenite-koi-treba-da-gi-zaboravime-niz-ilustracii-04.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 работи што секој татко мора да ѝ ги каже на својата ќерка „Се гордеам со тебе“, „Секогаш дели го тоа што го имаш“ - Кои работи секој ...
Зготвила делови од дечко ѝ, медицинска сестра убивала деца – 5-те најзлобни жени кои живееле во посл... Кетрин Најт добила доживотна казна затвор без можност за помилување за само едно...
10 инспиративни жени кои родителите ги изгласаа како посакувани идоли на своите ќерки Ема Вотсон, Мишел Обама и Марија Кири се дел од инспиративните жени кои се доказ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg