9 уникатни работи кои се можни само во Скандинавија


9 уникатни работи кои се можни само во Скандинавија

Скандинавските земји се навистина прекрасни и животот таму е пример за совршен живот, а ретко кој не сака барем да ги посети заради нивните убавини.

9-unikatni-raboti-koi-se-mozhni-samo-vo-skandinavija-01.jpg

Но, сепак, има многу работи кои не ги знаеме за овие земји, како што беа фактите за Исланд, заради кои важи за најкул земја во светот.

Очигледно, не е само Исланд, туку цела Скандинавија е карактеристична по некои чудни работи кои на друго место не може да се видат.

Зошто скандинавските земји се толку уникатни и што ги прави такви, погледнете во продолжение:

Во Данска, ако сте сами на 25-иот роденден, ќе ве испрскаат со цимет

Пријателите насекаде се грижат еден за друг, но во Данска, постои интересна традиција.

Ако немате партнер додека да наполните 25 години, тогаш на роденденот, пријателите ве прскаат со цимет.

Циметот е јак зачин, па после тоа, „жртвата“ уште долго ќе шири слатки ароми, а тој мирис ќе биде сигнал за другите слободни луѓе.

Традицијата потекнува од многу одамна, кога продавачите на зачини биле многу зафатени, па немале време порано да се венчаат, а мирисот на зачин бил знак дека се слободни.

9-unikatni-raboti-koi-se-mozhni-samo-vo-skandinavija-02.jpg

Во Данска, може да се бакнувате на аеродром не повеќе од 3 минути

Аеродромот во еден дански град е познат по специјалниот знак на кој пишува „Бакнеж и збогување. Нема бакнежи подолги од 3 минути!“.

Ова е направено за паровите кои знаат долго да се збогуваат и притоа прават гужва.

9-unikatni-raboti-koi-se-mozhni-samo-vo-skandinavija-03.jpg

Во Шведска има знак за модерното општество за поголема внимателност

Во скандинавските земји е вообичаено измислувањето на чудни патни знаци. Па, во Стокхолм, може да видите знак кој предупредува да бидете внимателни бидејќи постои опасност од луѓе кои зјапаат во телефон.

Ова сепак не е иницијатива на градот, туку на уметник кој сака да привлече внимание кон проблемот за зависност од телефони.

9-unikatni-raboti-koi-se-mozhni-samo-vo-skandinavija-04.jpg

Во шведскиот град Малме, мора да гледате внимателно каде газите

Креативна група од Шведска, создала вистински мини свет за глувчињата низ улиците, така што изградиле продавници и пекари најдолу на зградите.

9-unikatni-raboti-koi-se-mozhni-samo-vo-skandinavija-05.jpg

Уште 5 работи на следната страна...Би можело да ве интересира:

Изглед, семејство, минато: 9 работи од кои не треба да се срамите во ж... Во денешно време, луѓето се станати премногу зависни од мислењето на другите.&nb...
8 работи заради кои вашите соседи може да ве „замразат“ Можеби не сте свесни, но со некои постапки веројатно предизвикувате да сте им ом...
Работи кои секој би ги променил ако може да се врати во минатото Дали и вас понекогаш ве мачат мисли од минатото? Работи кои не сте сакале да се ...