10 работи на кои може да потрошите 10 минути во денот за подолг и посреќен живот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


10 работи на кои може да потрошите 10 минути во денот за подолг и посреќен живот

За да доживеете среќна старост, потребно е многу да се трудите и да живеете здрав живот уште во младоста.

10-raboti-na-koi-mozhe-da-potroshite-10-minuti-vo-denot-za-podolg-i-posrekjen-zhivot-01.jpg

Секако, не може да си ја предвидите судбината и иднината, но, може да го дадете најдоброто од себе за да живеете долг и среќен живот.

Важно е секојдневно да правите по неколку мали работи кои ќе влијаат позитивно на вашето здравје и добросостојба.

Нема да ви одземат многу време и нема да ви претставуваат никаква тешкотија –напротив, ќе уживате во нив.

Мали работи кои треба да ги вметнете во секојдневната рутина и да потрошите барем 10 минути на нив (а може и повеќе):

Напијте се шолја кафе

10-raboti-na-koi-mozhe-da-potroshite-10-minuti-vo-denot-za-podolg-i-posrekjen-zhivot-02.jpg

Медитирајте

10-raboti-na-koi-mozhe-da-potroshite-10-minuti-vo-denot-za-podolg-i-posrekjen-zhivot-03.jpg

Пешачете во природа

10-raboti-na-koi-mozhe-da-potroshite-10-minuti-vo-denot-za-podolg-i-posrekjen-zhivot-04.jpg

Танцувајте и правете физичка активност

10-raboti-na-koi-mozhe-da-potroshite-10-minuti-vo-denot-za-podolg-i-posrekjen-zhivot-05.jpg

Гответе и јадете паметно и здраво

10-raboti-na-koi-mozhe-da-potroshite-10-minuti-vo-denot-za-podolg-i-posrekjen-zhivot-06.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

20 работи кои треба да ги направите до крајот на летото Летото брзо поминува, па време е да станете од под клима и да го искористите мак...
8 работи заради кои вашите соседи може да ве „замразат“ Можеби не сте свесни, но со некои постапки веројатно предизвикувате да сте им ом...
Работи од кои треба да се ослободите пред новата година Сите сакаме новата година да ни почне среќно, успешно и мотивирано, а за таа цел...