15 мали работи за кои треба да бидете благодарни во животот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
PPC Specialist 19-08-2019
Возач 19-08-2019


15 мали работи за кои треба да бидете благодарни во животот

Вистински среќните луѓе знаат дека среќата е во малите работи и знаат како да уживаат во секој момент.

15-mali-raboti-za-koi-treba-da-bidete-blagodarni-vo-zhivotot-1.jpg

Ако не сакате да западнете во монотонија и сивилото на модерното време да ве обземе, важно е да знаете да си го цените животот и да уживате во сите моменти кои ви ги нуди.

Бидете благодарни за секоја ситница и вреднувајте ги и најмалите работи кои ви се случуваат.

Доколку не знаете како, доволно е да почнете со следнава листа, а потоа сами ќе знаете како повеќе да ги цените работите и за што треба да бидете благодарни и горди. 

Мали работи за кои треба да бидете благодарни, почнувајќи од сега:

1. Фактот дека сте тука. Сега, во моментов.

2. Тивките моменти, дури и ако се минути, кои ги имате само за себе.

3. За првите 5 минути откако ќе се разбудите.

4. И последните 5 минути пред да заспиете.

5. Хаотичните моменти кои ве направиле посилни.

5. Прегратките, од партнерот, родителите, баба и дедо или братот и сестрата.

6. За луѓето кои ги имате во животот во секој момент.

7. За моментите кога имате можност да се надишете чист и свеж воздух.

8. За љубовта која ја добивате.

9. За сите луѓе кои дошле и заминале, но оставиле некаква трага.

10. За тоа што дури и најтешките денови завршуваат.

11. За деновите кога се чувствувате непобедливо.

12. За борбата и енергијата која ја имате во вас за да продолжите.

13. За деновите кога ја чувствувате секоја можна емоција.

14. За тоа што учите нешто ново.

15. За длабоките, емотивни и интимни разговори со саканите.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 работи заради кои вашите соседи може да ве „замразат“ Можеби не сте свесни, но со некои постапки веројатно предизвикувате да сте им ом...
20 работи кои треба да ги направите до крајот на летото Летото брзо поминува, па време е да станете од под клима и да го искористите мак...
Работи од кои треба да се ослободите пред новата година Сите сакаме новата година да ни почне среќно, успешно и мотивирано, а за таа цел...