20 животни лекции кои треба да ги научите до 30-тата година

20-zhivotni-lekcii-koi-treba-da-gi-nauchite-do-30-tata-godina-02.jpg

11. Научете да искажете благодарност – така ќе знаете секогаш како се чувствувате за одредени работи.

12. Храброста не е отсуство на страв – стравот секогаш ќе биде со вас, важно е да научите како да го направите нештото и покрај тоа што е страшно.

13. Сакајте се себеси доволно за да си заминете од некој со кој имате токсичен однос – знајте си ја сопствената вредност.

14. Не можете да ги „поправите“ луѓето – колку и да ве фрустрира тоа, не вложувајте непотребен напор во некој што не може да го смените.

15. Никогаш не престанувајте да сонувате – секогаш имајте некоја цел која сакате да ја постигнете и нешто што ќе ви биде инспирација за секој нов ден.

16. Научете како да преземате ризици – ќе го разберете животот само кога ќе дозволите да се случи неочекуваното.

17. Светот не е секогаш пријатно и среќно место – не очекувајте премногу, во спротивно ќе бидете разочарани.

18. Правете го тоа што вас ве прави среќни – како што стареете, така треба што попаметно да го користите времето.

19. Постојано давајте им до знаење на луѓето што ги сакате дека ги сакате – не дозволувајте да остане некој збор некажан...

20. Престанете да мислите дека сте ги сфатиле и искусиле сите можни работи – се лажете.

М. М. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

„Не се омажив до 40-тата година - што сфатив за животот?“ „Во 20-тите години од животот не ја исклучував можноста дека нема да имам сопруг...
Водич за „добри сопруги“ од 1950-та: Не се жалете ако мажот дошол доцна, соблечете му ги чевлите Секогаш имајте подготвена вечера, бидете свежи кога ќе дојде сопругот и поправет...
15 работи кои мора да престанете да ги правите во јавен превоз, низ илустрации Не ѕиркајте во туѓи телефони, не правете застој пред вратата и немојте да зафаќа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg