Техника за вапцање со која ќе добиете тиркизни велигденски јајца
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Komercija 25-05-2019


Техника за вапцање со која ќе добиете тиркизни велигденски јајца

Тиркизната нијанса е веројатно една од најоргиналните во која може да ги офарбате шарените велигденски јајца, но не и најлесната за погодување.

tehnika-za-vapcanje-so-koja-ke-dobiete-tirkizni-veligdenski-jajca-001.jpg

Тајната не лежи во купечките бои, туку во виолетовата зелка, верувале или не.

За 12 јајца потребно ви е:

  • 1 црвена зелка
  • 4 лажици алкохолен оцет

Подготовка:

Исечкајте ја зелката, па така исечкана префрлете ја во тенџере со 5 шолји вода. Вријте ја од 30 до 45 минути.

tehnika-za-vapcanje-so-koja-ke-dobiete-tirkizni-veligdenski-jajca-1.jpg

Оставете ја сварената зелка да се олади целосно, па извадете ја од водата. Во водата ставете 4 лажици алкохолен оцет и имате боја за јајца!

Наредете ги претходно сварените јајца во длабок сад, па прелијте со водата. Ако сакате светла боја, доволно е да отстојат 1 час, а ако сакате потемна нијанса може да ги држите во бојата 2-3 часа.

tehnika-za-vapcanje-so-koja-ke-dobiete-tirkizni-veligdenski-jajca-2.jpg

Потребно е на половина час да ги превртувате јајцата низ садот, за бојата да биде рамномерна.

tehnika-za-vapcanje-so-koja-ke-dobiete-tirkizni-veligdenski-jajca-3.jpg

tehnika-za-vapcanje-so-koja-ke-dobiete-tirkizni-veligdenski-jajca-5.jpg

tehnika-za-vapcanje-so-koja-ke-dobiete-tirkizni-veligdenski-jajca-4.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најголеми митови и вистини за староста Ако верувате во се што се зборува за старите луѓе, имате право да бидете вознеми...
Бабини деветини или во какви глупости веруваме Кога бев мал верував во сé и сешто. Мислев дека секој старечки збор и прекор сод...
Не кажувајте ги гласно: Три реченици со кои привлекувате негативна ене... Ако не можете целосно да го искажете својот потенцијал, а сте ги решиле сите над...