Стјуардеси советуваат – 6 работи кои никогаш не треба да ги носите во авион


Стјуардеси советуваат – 6 работи кои никогаш не треба да ги носите во авион

Стилот и комфорот може да одат заедно доколку ги слушате советите за паметно и практично патување со авион.

stjuardesi-sovetuvaat-8-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-nosite-vo-avion-01.jpg

Иако мислите дека е невозможно, постои начин да ви биде удобно додека летате во авион, а истовремено да изгледате добро кога ќе пристигнете на посакуваната дестинација.

Многумина, со цел да не изгледаат мизерно, спортски и несредено кога ќе слетаат на дестинацијата, одбираат стајлинг кој е целосно погрешен и неудобен за во авион.

Сепак, според искусните патувачи и стјуардесите, постојат неколку работи кои не треба да ги носите додека патувате во авион, со цел да имате поудобен лет.

Што советуваат тие?

Извадете го накитот и тешките аксесоари

Ако имате премногу накит на вас, а побараат да го извадите на аеродром при скенирање, процесот ќе ви биде многу посложен и ќе направите гужва.

Исто така, многу накит на вас спречува пријатно и удобно патување во авионот.

Може да го оставите вереничкиот прстен или бурмата, како и некоја белегзија која лесно се вади при скенирање.

stjuardesi-sovetuvaat-8-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-nosite-vo-avion-02.jpg

Не носете ништо тесно

Тесната облека во никој случај не е удобна за патување, посебно кога летате, бидејќи телото природно отекува, па нема да ви биде пријатно.

Наместо тоа, носете еластични материјали, кул спортски комплет, стилски панталони или хеланки на ластик и слично.

stjuardesi-sovetuvaat-8-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-nosite-vo-avion-04.jpg

Неудобен градник

Неудобен градник кој постојано се крева, отпушта, прерамките му се вадат, ве гребе и слично, е последното нешто што ви е потребно кога летате.

Практикувајте да носите спортски градници, без прерамки на закачување, со точен и соодветен број.

Кратка облека

Дури и ако одите на летна дестинација и сакате да се облечете полетно, тоа е грешка.

Избегнувајте да носите кратки шорцеви, здолништа и облека без ракави, бидејќи во авионот може да биде ладно, па секогаш носете слоевита облека заради температурните разлики.

stjuardesi-sovetuvaat-8-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-nosite-vo-avion-05.jpg

Парфеми

Она што за вас е освежување, за друг може да биде тортура, со оглед на тоа што некои патници може да се пречувствителни или алергични на некои состојки и мириси.

Верувајте му на дезодорансот или уште подобро стик, и прескокнете го парфемот додека летате. 

Штикли и апостолки

Штиклите може да ви го забават темпото и да ви предизвикуваат поголема неволја во случај на евакуација или брзање, а исто така не се ниту удобни.

Апостолките исто така не се многу удобни доколку треба да трчате, плус, не е препорачливо нозете да ви бидат боси заради бактериите, како и поради тоа што може да ви биде ладно.

stjuardesi-sovetuvaat-8-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-nosite-vo-avion-07.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да спакувате 130 парчиња во мал рачен багаж? (видео) Секогаш е подобро да носите што е можно помал куфер кога патувате, а ако се вози...
Мајка на две ќерки ја користи старата облека за да создаде модерни парчиња без да троши пари Пред неколку години, Сара Тиау почнала да шие облека со првична цел да заштеди н...
Празниците во Intimissimi се слават со Ирина Шајк, во црвена долна облека Ако не можете да ја добиете Ирина Шајк за Нова година како подарок под елката, с...

Најчитани неделава