Токсични луѓе кои ви ја „убиваат“ самодовербата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Токсични луѓе кои ви ја „убиваат“ самодовербата

Можеби мислите дека само негативните луѓе се токсични, но ова не важи секогаш. Речиси сигурно познавате личност која навидум ви го посакува најдоброто, но која се разочарува кога ќе постигнете нешто. Ова е личност која сигурно не ви е потребна во животот.

vidovi-otrovni-lugje-koi-ja-unishtuvaat-vashata-samodoverba-01_copy_copy_copy_630x340.jpg

Постојат и оние луѓе кои се однесуваат како да знаат сè, а токму со ова однесување им наштетуваат на другите.

Бидејќи токсични можат да бидат и луѓето кои изгледаат како најдобри, добро би било да знаете како да ги разликувате.

Луѓе кои секогаш имаат свое мислење

Иако е добро да имате свое мислење и да се држите до него, овие луѓе се однесуваат како нивното мислење да е најважно.

Неретко, овие луѓе даваат совет и мислење дури и кога нема никаква потреба од тоа. Тие ретко размислуваат за туѓите чувства и не им е грижа дали ќе повредат некој со нивните забелешки.

vidovi-otrovni-lugje-koi-ja-unishtuvaat-vashata-samodoverba-02.jpg

Озборувачи

Одвреме-навреме, сите сакаме да озборуваме, но на овие луѓе најважен им е туѓиот живот.

Проблемот е што постојаното озборување може да биде извор на многу негативност и да ви ја промени перцепцијата кон животот.

Имајте на ум дека личноста која озборува пред вас, најверојатно ве озборува и вам. Па, внимавајте што споделувате со овие луѓе.

vidovi-otrovni-lugje-koi-ja-unishtuvaat-vashata-samodoverba-03.jpg

Нарциси

Некои луѓе умеат секој разговор да го направат за нив. Овие „нарциси“ сакаат да се во центарот на вниманието, и ќе направат сè за да го постигнат тоа.

Нормално е да сакате да зборувате за себе, но после разговорот со овие луѓе, ќе се чувствувате празно. Тие ќе го занемаруваат она што сте го кажале и ќе го искористат разговорот за да си го „наполнат“ егото.

vidovi-otrovni-lugje-koi-ja-unishtuvaat-vashata-samodoverba-04.jpg

Емоционални вампири

Дали сте почувствувале дека некој ви ја истрошил целата енергија само со зборување? Овие луѓе се познати како емоционални вампири и најчесто се манипулатори.

Тие се „хранат“ од негативните емоции и лесно можат да ве доминираат. Проблемот е што вие нема воопшто да бидете свесни за ова.

Доколку постојано се чувствувате депресивно и анксиозно после разговорот со некоја личност, можеби треба да ја тргнете од вашиот живот.

vidovi-otrovni-lugje-koi-ja-unishtuvaat-vashata-samodoverba-05.jpg

Луѓе кои сакаат драма

Овие луѓе се експерти за наоѓање проблеми, дури и онаму каде што ги нема.

Прават вистинска драма и од најмалите проблеми, па навистина е тешко да се справите со нив.

Овие луѓе секогаш ќе ве вовлекуваат во нивните проблеми, па дури и ќе направат да се чувствувате одговорно за нив.

vidovi-otrovni-lugje-koi-ja-unishtuvaat-vashata-samodoverba-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Луѓе кои не личат на возраста - ќе погодите ли колку години имаат? Генетските предиспозиции знаат да направат чуда. Познавате ли некоја навистина м...
Луѓе кои имаат обични професии, а може да работат како модели (фото) Дали некогаш сте сретнале некој вработен кој ви го привлекол вниманието со својо...
Зошто не треба секогаш да слушате совети од успешните луѓе? Советите од успешните луѓе може да се најдат насекаде и сите на кои им е потребн...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава