20 начини да бидете посимпатични за луѓето во околина
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


20 начини да бидете посимпатични за луѓето во околина

Сите сакаме да им се допаднеме на другите. Па, што е тоа што некои луѓе ги прави похаризматични од останатите?

20-nacini-da-bidete-posimpaticni-za-lugjeto-vo-okolina-01.jpg

Овие 20 совети и мали промени може да ви помогнат да бидете посимпатични во очите на другите:

- Користете позитивни зборови и реченици.

- Понудете помош, дури и кога тоа не се бара од вас.

- Бидете дарежливи, посебно со храната, но и останатите работи кои ги имате во изобилие.

- Не викајте додека зборувате.

- Слушајте без да критикувате и осудувате.

- Не се фалете. Најбрз начин да им станете одбивни на луѓето е да се фалите колку сте супер.

- Смејте се сами на себе.

- Не ги исмејувајте другите.

- Не бидете лепенка. На сите им треба време за себе.

- Грижете се за сопствената хигиена и мирисот кој го носите со себе.

20-nacini-da-bidete-posimpaticni-za-lugjeto-vo-okolina-02.jpg

- Дајте комплимент, но само ако го мислите. Лажните коментари се проѕирни.

- Не трачарете многу. Интересно е да споделите некоја информација, но не претерувајте.

- Бидете достапни и отворени за разговори и договори.

- Зборувајте кратко, јасно и прецизно за луѓето лесно да ве разберат.

- Паметете ги имињата на луѓето и повторувајте ги кога им се обраќате.

- Покажете сличност со личноста со која зборувате.

- Непроверените информации држете ги за себе.

- Не ветувајте премногу. Луѓето не веруваат на зборови.

- Заземете став за своите уверувања, но не ги наметнувајте.

- Иницирајте дружби. Поканете ги луѓето на кафе, ручек, вечера или настан.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 луѓе со супермоќи кои ниту науката не може да ги објасни Запознајте ги мажот што не чувствува болка, мажот што јаде метал, жената мегафон...
18 луѓе за кои годините дефинитивно се само бројка Дали ви се верува дека Здравко Чолиќ има 67 години или мајката на Илон Маск, Мај...
Луѓе кои имаат обични професии, а може да работат како модели (фото) Дали некогаш сте сретнале некој вработен кој ви го привлекол вниманието со својо...

Најчитани неделава