Медицинска сестра демонстрира како ракавиците не ве штитат во супермаркет (видео)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Медицинска сестра демонстрира како ракавиците не ве штитат во супермаркет (видео)

Дали и вие сметате дека ако ставите ракавици пред пазарењето сте заштитени? Една медицинска сестра објасни зошто не е така.

medicinska-sestra-demontrira-kako-rakavicite-ne-ve-shtitat-vo-supermarket-video-01.jpg

Медицинска сестра Моли од Мичиген сними видео во кое демонстрира колку лесно се пренесуваат бактериите и вирусите во супермаркет дури и кога носите ракавици и мислите дека со тоа сте заштитени.

„Бев во супермаркет утринава и видов колку многу луѓе неправилно ги користат нивните ракавици, па штом стигнав дома земав малку боја за да ви објаснам што се случува“, вели Моли.

Видеото на Моли е доказ колку брзо заштитните ракавици се контаминираат и како бактериите и вирусите од нив се пренесуваат на нашиот телефон, па од површина до површина повторно стигнуваат до нас.

Таа порачува дека секој треба да биде свесен за ова и да запомни дека најдобриот начин за заштита е редовното миење на рацете со сапун. Доколку користите ракавици, користете ги еднократно и не допирајте ништо друго со нив, а веднаш откако ќе завршите со нив, фрлете ги.

Објаснувањето на Моли:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 дијаграми кои совршено го опишуваат животот со постара сестра Вашата постара сестра е личноста со која ги делите вашите најголеми тајни, одлич...
6 причини зошто твојата сестра е најважната личност во твојот живот Ако те прашаат која е најважната личност во твојот живот, веројатно прво ќе каже...
15 знаци дека вашата сестра е ваш најдобар пријател Сите што имаат сестра, не знаат што би правеле во животот без неа. Сестрите се с...

Спонзорирани линкови: