10 разлики помеѓу пријателствата кои траат и оние со краток рок
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


10 разлики помеѓу пријателствата кои траат и оние со краток рок

Важно е да имате пријатели, но не било какви.

10-razliki-pomegju-prijatelstvata-koi-traat-i-onie-so-kratok-rok-1.jpg

Ова се 10 карактеристики на односите кои вреди да ги негувате и задржите:

1. Постојана потпора

Пријателството кое ќе го надмине рокот на траење нуди постојана потпора, безрезервна поддршка, како во секојдневните мали драми, така и во важните одлуки.

2. Радување на туѓиот успех

Трајните пријателства секогаш се водат по правилото дека успехот на пријателот е и личен успех и вреди да се прослави.

3. Физичката оддалеченост не игра улога

Пријателствата за цел живот преживуваат дури и во време на физичка оддалеченост.

4. Почит кон личниот простор и слобода

Правиот пријател никогаш нема да ви се налути ако го откажете излегувањето затоа што сакате да си ги средите мислите.

5. Заедничко смеење

Без разлика колку се наоѓате во трагична, фрустрирачка или збунувачка ситуација, со човекот кој ви ја знае душата, лесно е да најдете причина за насмевка.

10-razliki-pomegju-prijatelstvata-koi-traat-i-onie-so-kratok-rok-0-001.jpg

6. Заедно и плачете

Неуспесите и падовите секогаш се полесни кога крај себе имате пријател кој ја дели тагата.

7. Простување

Никој не е безгрешен, а пријателот кој е подготвен да биде покрај вас во текот на целиот живот го знае тоа. Но, ова не значи премолчување на проблемите, туку нивно дискутирање.

8. Граници

Секое здраво пријателство треба да има јасни граници кои важат за двете страни.

9. Сигурни сте дека не сте сами

Што и да ви се случи, колку нешто лошо и да направите, ако го имате чувството дека пријателот е тука за вас – не се откажувајте од него кога работите ќе станат тешки.

10. Искреност

Само правите пријатели ќе ви кажат каде грешите, без притоа да ви ја извадат грешката низ нос со „ти реков.“

10-razliki-pomegju-prijatelstvata-koi-traat-i-onie-so-kratok-rok-001.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку е перверзен вашиот ум? Луѓето кои имаат перверзен ум, некои работи ги гледаат многу поинаку од останати...
Зошто е важно да го живеете животот за себе, а не за другите? Секогаш ќе има луѓе кои ќе го бараат целото ваше внимание. Партнер, партнерка, б...
Колку време им е потребно на мажите, а колку на жените за едни исти работи? Можете ли да поверувате дека мажите поминуваат повеќе време на лична хигиена отк...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава