6 работи со најлошо одржувана хигиена во рестораните


6 работи со најлошо одржувана хигиена во рестораните

Иако кујните во рестораните знаат да делуваат беспрекорно чисти и буквално да светат, сепак треба да запаметите дека најштетните бактерии се невидливи со голо око.

6-raboti-so-najlosha-higiena-vo-restoranite-1.jpg

Понекогаш е добро да размислите од што и од каде јадете, за последиците да не бидат фатални. Секако, ова не важи за сите ресторани, но добро е да знаете за да обрнете внимание на хигиената во рестораните од каде редовно јадете.

Имајте на ум дека 8-те најнечисти работи во многу локали се следниве:

Латексни ракавици (се користат подолго од што треба за допирање разни површини)

8-raboti-so-najlosha-higiena-vo-restoranite-07.jpg

Сетот од сол и бибер

8-raboti-so-najlosha-higiena-vo-restoranite-02.jpg

Мени

8-raboti-so-najlosha-higiena-vo-restoranite-01.jpg

Крпите со кои се пребришуваат масите (ретки и за пофалба се оние кои водат сметка за ова)

8-raboti-so-najlosha-higiena-vo-restoranite-05.jpg

Приборот за сервирање - може да служат повеќепати гости од истиот сад со кечап и слично (но, ова се ретки места каде не се води хигиена)

8-raboti-so-najlosha-higiena-vo-restoranite-04.jpg

Високите столчиња за деца (ретко каде истите се пребришуваат, а децата сакаат да допираат повеќе од што треба)

8-raboti-so-najlosha-higiena-vo-restoranite-08.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Изглед, семејство, минато: 9 работи од кои не треба да се срамите во животот Во денешно време, луѓето се станати премногу зависни од мислењето на другите.&nb...
20 работи од кои треба да се откажете веднаш Зошто ни е толку тешко да се откажеме? Откажувањето не секогаш значи дека се пре...
7 работи на кои не треба да штедите пари Од удобни чевли до квалитетен душек, на некои работи не треба да штедите во живо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg