Што открива омилената положба на спиење за вашиот карактер, а што за вашето здравје?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Што открива омилената положба на спиење за вашиот карактер, а што за вашето здравје?

Минуваме речиси третина од нашите животи во спиење, па нормално дека начинот на спиење ќе има влијание врз многу аспекти од нашето секојдневие.

shto-otkriva-omilenata-polozhba-na-spienje-za-vashiot-karakter-a-shto-za-vasheto-zdravje-01.jpg

Досега се направени илјадници истражувања за спиењето кои ни помогнаа да научиме многу за нас. Со некои од нив, пак, научниците успеале да откријат и кои карактеристики им се заеднички на луѓето кои спијат на одреден начин.

Истовремено, бидејќи секоја положба на спиење си има предности и недостатоци, донекаде може да се предвиди со кои здравствени проблеми би се соочиле во зависност од начинот на којшто спиете.

Па, погледнете што кажува за вашето здравје и вашиот карактер вашата омилена положба за спиење:

Спиење на грб

Карактер: Ако спиете на грб со рацете поставени покрај телото, тогаш најверојатно сте затворена личност која ја цени својата приватност. Ако спиете со раширени раце, тогаш сте отворена и опуштена личност. Генерално, луѓето кои спијат на грб си поставуваат високи стандарди и се одлични слушатели.

Здравје: Луѓето кои спијат на грб обично немаат болки во овој дел од телото. Бидејќи во оваа положба телото е најдобро поставено, тие ретко имаат и проблеми со вратот.

shto-otkriva-omilenata-polozhba-na-spienje-za-vashiot-karakter-a-shto-za-vasheto-zdravje-02.JPG

Спиење на стомак

Карактер: Вие сте уникатна личност која сака да ги забавува другите. Сигурно имате огромна самодоверба и сте екстроверти, но одвреме-навреме сакате да се затворите во вашата школка. Истовремено, и покрај самодовербата, многу тешко ги поднесувате критиките од другите.

Здравје: Луѓето кои спијат на стомак доста често имаат проблеми со грбот, но и вратот. Можно е да им се појават и брчки порано во животот, бидејќи во текот на целата ноќ лицето им е „залепено“ за перницата. Но од друга страна, помала е веројатноста да ’рчат или да се соочат со апнеја.

shto-otkriva-omilenata-polozhba-na-spienje-za-vashiot-karakter-a-shto-za-vasheto-zdravje-03.JPG

Спиење на страна

Карактер: Обично овие луѓе изгледаат силно, па дури и непристапно однадвор, но всушност се нежни личности кои неретко се соочуваат и со анксиозност. Ако спиете на страна, веројатно сте посрамежлива личност, која секогаш им го мисли најдоброто на саканите.

Здравје: Наводно, мнозинството луѓе спијат на страна, чувствуваат неколку придобивки од тоа, вклучувајќи помалку болки во грбот и помал ризик од ’рчење. Но обично, овие луѓе можат да имаат проблеми со дишењето бидејќи оваа положба создава притисок на дијафрагмата.

shto-otkriva-omilenata-polozhba-na-spienje-za-vashiot-karakter-a-shto-za-vasheto-zdravje-04.JPG

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 причини зошто треба да спиете голи Уште откако бевме деца, родителите нѐ учеа да спиеме во пижами и дека не смееме ...
7 луѓе кои сфатиле дека животот е еден и треба да живеат така како што сакаат Кој рече дека на 31 година е доцна да возите велосипед или на 45 да научите да и...
Луѓе кои имаат обични професии, а може да работат како модели (фото) Дали некогаш сте сретнале некој вработен кој ви го привлекол вниманието со својо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg