6 едноставни трикови со кои ќе ги направите чевлите поудобни за носење


6 едноставни трикови со кои ќе ги направите чевлите поудобни за носење

Влошките имаат голема моќ на впивање, а поради ова се одлични за спречување на непријатниот мирис во чевлите – тие ќе ја впијат потта од вашите стапала, па таа нема да заврши во чевлите и да предизвика лош мирис.

6-ednostavni-trikovi-so-koi-kje-gi-napravite-chevlite-poudobni-01.jpg

На сите ни се случило да си купиме пар нови чевли, но по првото облекување да сфатиме дека ни предизвикуваат болка, па дури и рани. За среќа, постојат многу трикови што ќе ви помогнат да ги направите чевлите поудобни, без разлика дали ве разрануваат, ви се соблекуваат или ви предизвикуваат болка.

Во продолжение погледнете дел од нив:

Ставете фластер на чевлите што ви прават рани

Ако имате чевли што ви прават рани на тетивата, тогаш ставете им фластер на задниот дел (како на фотографиите). Фластерот ќе го намали триењето помеѓу чевлите и кожата, а со тоа ќе го спречи разранувањето.

6-ednostavni-trikovi-so-koi-kje-gi-napravite-chevlite-poudobni-02.JPG

Влошки за спречување непријатни мириси

Бидејќи влошките имаат многу добра апсорбирачка моќ, можат да ви помогнат да ги пречите непријатните миризби од обувките.

Лошиот мирис во чевлите е предизвикан од потта и бактериите што се наоѓаат на нашите стапала. Кога во чевлите ќе ставите влошки, тие ќе ја впијат потта, па таа нема да заврши во нивната внатрешност.

6-ednostavni-trikovi-so-koi-kje-gi-napravite-chevlite-poudobni-03.JPG

Фластер за штикли што предизвикуваат болка

Штиклите изгледаат одлично, но сите жени знаат колку болни можат да бидат. Ако имате ваков проблем, едноставно залепете ги домалиот и средниот прст на ногата со фластер. Со овој трик ќе се намали притисокот на прстите, а со тоа и болката.

6-ednostavni-trikovi-so-koi-kje-gi-napravite-chevlite-poudobni-04.JPG

Купувајте влечки од природни материјали

Пластичните влечки се евтини и издржливи, но ако често ви создаваат рани, причината најверојатно е материјалот од којшто се изработени.

Ако имате ваков проблем, најдобро купувајте влечки чиј горен дел е изработен од природни материјали, како кожа.

Ако веќе имате пластични влечки од кои не сакате да се одделите, можете да го обложите горниот дел со ткаенина за да го намалите триењето со кожата, а со тоа и разранувањето.

6-ednostavni-trikovi-so-koi-kje-gi-napravite-chevlite-poudobni-05.JPG

Лак за коса за чевли што ви се соблекуваат

Ако имате чевли кои се носат без чорапи, а ви се соблекуваат додека одите, можете да употребите лак за коса. Откако ќе го нанесете лакот на стапалата, лизгањето ќе се намали, па чевлите нема да ви се соблекуваат.

6-ednostavni-trikovi-so-koi-kje-gi-napravite-chevlite-poudobni-06.JPG

Зачувајте ја формата на високите чизми со весник или картон

За вашите чизми да не ја изгубат формата, најдобро е внатре да им ставите весник или картон кој ќе им служи како потпора. На овој начин тие нема да се превиткуваат и ќе ја задржат оригиналната форма.

6-ednostavni-trikovi-so-koi-kje-gi-napravite-chevlite-poudobni-07.JPG

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Таа има 83, тој 45: Уште уживаме во сексот и сме во среќен брак! Таа има 83 години, тој има 45, веќе 15 години се во среќен брак, а тврдат и дека...
Жените родени во мај полесно стануваат шефови отколку што наоѓаат мажи – што кажува месецот на раѓањ... Жените родени во месецот март се најчувствителни. Жените пак кои слават роденден...
10 ситуации во кои сите реагираме погрешно Дали ги миете забите веднаш после јадење? А, дали ја навалувате главата наназад ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg