Фотки кои ќе ви откријат дали имате мегалофобија – страв од големи објекти


Фотки кои ќе ви откријат дали имате мегалофобија – страв од големи објекти

Дали некогаш сте се почувствувале непријатно, а можеби дури и анксиозно, кога сте виделе некој огромен објект, како облакодер или „џамбоџет“ авион? Тогаш голема е веројатноста да имате мегалофобија.

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-01.jpg

Мегалофобијата е страв од големи предмети, објекти и животни, а за луѓето кои ја имаат оваа фобија средбата со ваквите нешта предизвиквуа анксиозност. 

Иако овој страв генерално е нерационален, мегалофобијата може да предизвика сериозни симптоми на анксиозност кај некои луѓе. Сепак, симптомите се поблаги во повеќето случаи, па оние кои имаат мегалофобија само се чувствуваат непријатно кога гледаат или стојат до нешто огромно.

На фотките во продолжение можете да видите неколку енормни објекти (и животни), а ако ви предизвикаат немир, голема е веројатноста и вие да имате мегалофобија:

Ова е една фотографија која не е уредувана

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-02.JPG

Огромен американски товарен брод

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-03.JPG

Најголемата брана во Австралија - ѕидот е висок 140 метри

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-04.JPG

Автобус со просечна големина во споредба со камион

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-05.JPG

Планината Фуџи во Јапонија фотографирана од улица во град во околината

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-06.JPG

Подводен „водопад“ во Маврициус – во огромната дупка паѓаат песок и карпи, па создаваат илузија на водопад

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-07.JPG

Синџирите што го држат сидрото на бродот

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-08.JPG

’Рбет од кит

brana-visoka-140-metri-podvoden-vodopad-fotki-shto-kje-vi-predizvikaat-megalofobija-strav-od-golemi-objekti-09.JPG

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

25 животни лекции кои треба да ги научите до 25-та година Животот е големо искуство од кое треба постојано да се учи нешто ново и никогаш ...
Луѓето ја уништуваат туѓата среќа, кога не можат да ја најдат својата: Илустрирани животни мудрости Во животот ќе сфатите дека не се сите убави, но и нема потреба да бидете убави з...
20 животни лекции кои треба да ги научите до 30-тата година Секој период од животот ни носи различни предизвици, но и убави работи, па посто...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg