Продукти кои се безбедни за користење, дури и откако ќе им помине рокот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Продукти кои се безбедни за користење, дури и откако ќе им помине рокот

Крајниот рок на употреба, односно истекување, не би требало да е пресуден фактор за продуктите на оваа листа.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-001.jpg

Ако ги чувате на суво место, далеку од влага или сончева светлина, овие продукти се безбедни дури и кога рокот на амбалажта го кажува спротивното:

1. СПФ фактор за сончање

Кремите за сончање може да издржат и до 2 години, односно 2 сезони, ако ги чувате во оригиналната амбалажа. Сепак, ако стои отворен долго, не ризикувајте.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-01.jpeg

2. Влошки и тампони

Нивниот реален рок на употреба се продолжува и до 5 години, ако не апсорбираат влажност. Затоа, избегнувајте да ги чувате во тоалетот.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-02.jpg

3. Сенки за очи

Експертите велат дека сенките за очи имаат рок со години, без да ја иритираат кожата. Она на што треба да внимавате е чистотата на четките со кои ги нанесувате. Но, зависи од производот, па ако чувствувате непријатност на очите, отстранете ја сенката и не ја користете.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-03.jpg

4. Јајца

Јајцата се свежи 3 до 5 недели од купувањето, односно од втиснатиот датум на амбалажата. Само треба да ги чувате на темно место во фрижидерот.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-04.jpg

5. Чоколадо

Ако го чувате на темно, суво место и на не повеќе од 20 степени, чоколадото може да издржи со недели.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-05.jpg

6. Чипс

Чипсот не е најздрав, но неговиот рок на траење е исклучително долг, токму поради високото количество на сол. Без проблем може да издржи 2 до 3 месеци, на суво и темно место.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-06.jpg

7. Сенф

Сенфот останува свеж и добар за употреба цела година откако ќе го отворите пакувањето. Но, најдобро е да ги проверите формата и мирисот.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-07.jpg

8. Зачини

Зачините нема да ги изгубат своите дејства и ароми дури 2-3 години по купувањето. Важно е само да не апсорбираат влажност и топлина.

produkti-koi-se-bezbedni-za-koristenje-duri-i-otkako-ke-im-pomine-rokot-08.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Одењето на плажа кога сте 20-годишна девојка vs. 39-годишна жена На 39 години: Покрај децата... А да, постоиш и ти. Се соблекуваш. Нема ништо теа...
„Живеј сама, менувај работни места“ - Совети кои искусните жени би сакале да ги знаат во 20-ите годи... Дали сме родени под среќна ѕвезда или пак сме самите креатори на нашата среќа? ...
Бабини деветини или во какви глупости веруваме Кога бев мал верував во сé и сешто. Мислев дека секој старечки збор и прекор сод...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg