Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Хипонотизирачка убавина, живот исполнет со мистерија и гласини за афери – Омилената манекенка на Коко Шанел

Во 1950-тите години на минатиот век, на нејзината убавина ѝ се восхитувал целиот свет. Таа била една од најдобрите модели на Коко Шанел, а потоа и директор на нејзина сопствена модна куќа.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel-01.jpg

Фотографиите на Мари Хелен Арно ги краселе насловните страници на најдобрите списанија. Мари-Елен живеела многу бурен, но краток живот, кој останал загатка дури и за оние кои добро ја познавале. Не се знае речиси ништо за деталите од нејзината биографија, како и за причините околу прераното заминување.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (1).jpg

Во продолжение проследете неколку интересни факти за моделот што ги направи славни моделите на Коко Шанел:

Мари-Елен Арно е родена во 1934 година. Нема никакви информации околу тоа каде го поминала детството ниту во какво семејство пораснала. Познато е само дека дипломирала на универзитет на катедрата по филозофија, а на 17 години почнала да работи како модел.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (13).jpg

Она што ја издвоило од останатите била нејзината впечатлива црвена коса, очите со облик на бадем, кревката фигура и екстремно тесниот струк. Таа била мошне впечатлива на прв поглед, но нејзиното име немало да влезе во историјата без познанството со Коко Шанел.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (14).jpg

Стилот од 1950-тите е етикетиран како женствен и елегантен. Сè што Шанел како дизајнер толку многу го презирала наеднаш се вратило во мода: гламур, луксуз, префинетост на линиите, силуета на песочен часовник, и како резултат на сето тоа – непријатности и вкочанетост на движењата поради тесните корсети.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (12).jpg

На Коко ѝ се чинело дека е чекор назад во модата и таа решила повторно да ги воспостави сопствените правила: едноставност и практичност, елеганција на слободни силуети итн. Таа продолжила со производство на костуми од твид кои се состоеле од здолниште и полу вградена сако без јака. Коко копнеела да креира костум „во кое можете лесно и грациозно да влезете во автомобилот без ничија помош“.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (3).jpg

Општеството, за жал, сè уште било негативно настроено кон нејзината модна визија. За да се врати триумфално во светот на париската мода, на Шанел не ѝ требала само нова линија на облека, туку и поинаков тип на модели кои соодветно ќе ја претставуваат. Тогаш ја запознала младата Мари-Елен Арно.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (4).jpg

Во 1954 година се одржало првото шоу на Шанел по војната, а дизајнерката успеала да ја врати наклоноста кон нејзината визија не само дома, туку и во странство. Голем дел од овој успех ѝ го должи на моделот кој станал заштитно лице на нејзината Модна куќа во 1950-тите.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (10).jpg

Тоа, секако, била младата Мари-Елен, која брзо станала миленичка и сенка на Шанел. Нејзиното „второ јас“, муза, миленик и модел од соништата. Коко во едно интервју го изјавила следното: „Многу се врзав за Мари-Елен. Бев љубезен ангел за неа“. Спротивно на гласините, девојката немала никаква љубовна афера со Коко. Шанел се поставила кон неа како мајка и ментор.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (8).jpg

Во меѓувреме, Мари соработувала и со Пјер Кардин, Диор, Хермес, Баленсијага, Гај Ларош и други славни модни куќи, а исто така основала и своја кројачка компанија.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (6).jpg

Девојката беше прогласена за една од најубавите и најелегантните Французинки, и поставила нов стандард на женственост. Сите силно ѝ се восхитувале, ја имитирале, а жените кои биле вљубени во модата масовно го копирале нејзиниот стил каде и да се појавела.

Omileniot-model-na-Koko-Shanel (7).jpg

Продолжува на следната страна..Би можело да ве интересира:

Тажната жена последна се смее – Дора Мар, талентирана Југословенка чиј живот за малку ќе го уништел ... На Теодора Марковиќ, ќерката на познатиот хрватски архитект Јосип Марковиќ, изгл...
Приказната за сестрите и внуците на Никола Тесла - кој го пронашол мртов и го донел неговото наследс... Благодарение на неговите пронајдоци и достигнувања, Никола Тесла денес е познат ...
Лицето ѝ се дефомирало од болест, била нарекувана „најгрдата жена во светот“ – Тажната приказна на М... Животот на Мери Ен бил генерално добар – работела како медицинска сестра, била в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg