Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Некогаш и денес: Колку се промениле предметите што ги користиме (речиси) сите?

Ролери

Ролерите се изум на Џон Џозеф Мерлин од Белгија.

Наводно, тој ги претставил неговите „чевли со тркала“ во првата половина на 1700-тите, додека бил во Лондон. Нормално, изумот бил далеку од совршен, па за времена презентацијата Џон ги возел неговите ролери и удрил во огледало, по што се здобил со сериозни повреди.

Тогаш изумот не привлекол многу внимание, а бил патентиран дури во 1819 година.

Со текот на времето ролерите се прославувале и го достигнале врвот во таканаречената диско ера, односно во 70-тите и 80-тите години од минатиот век.

nekogash-i-denes-kolku-se-promenile-predmetite-shto-gi-koristime-skoro-site-05.jpg

Тостер

Првиот електричен тост за правење двопек бил направен во 1893 година од страна на Алан МекМастерс од Шкотска.

За разлика од модерните тостери, овој модел ја загревал само едната страна на лепчето.

Низ годините почнале да се појавуваат нови и подобри модели и со текот на времето тостерот се претвори во апарат што го има во скоро сечиј дом.

nekogash-i-denes-kolku-se-promenile-predmetite-shto-gi-koristime-skoro-site-06.jpg

Вентилатор

Првиот електричен вентилатор бил направен во 1882 година од страна на Шујлер Вилер.

Во 1909, пак, јапонска компанија почнала да прави вентилатори за домашна употреба и прва почнала со нивното масовно производство.

Денес вентилаторите генерално се заменети од клима уреди, но сепак се користат во многу домови.

nekogash-i-denes-kolku-se-promenile-predmetite-shto-gi-koristime-skoro-site-07.jpg

Детско седиште за во автомобил

Првите детски седишта за автомобили почнале да се прават на почетокот на 1900-тите.

Интересно е што првите модели немале за цел да го заштитат детето. Наместо тоа, се користеле како додаток на седиштето за детето да седи повисоко, така што родителот кој вози ќе може полесно да го види кога ќе се сврти кон назад.

Дури во 1962 година почнале да се произведуваат модели чија примарна цел била безбедноста на децата.

nekogash-i-denes-kolku-se-promenile-predmetite-shto-gi-koristime-skoro-site-08.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Корисни предмети што нашите баби и дедовци ги немале, а ние ги земаме „здраво за готово“ Првите машини за перење облека погодни за домашна употреба се појавиле во 1937 г...
Лицето ѝ се дефомирало од болест, била нарекувана „најгрдата жена во светот“ – Тажната приказна на М... Животот на Мери Ен бил генерално добар – работела како медицинска сестра, била в...
Тажната жена последна се смее – Дора Мар, талентирана Југословенка чиј живот за малку ќе го уништел ... На Теодора Марковиќ, ќерката на познатиот хрватски архитект Јосип Марковиќ, изгл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg