10 луѓе кои не се срамат да кажат како штедат пари дома (и се за пофалба)

„Се бањам со обичен тврд сапун, наместо гел за туширање – трае подолго, а ефектот е ист.“ „Во машината за перење некогаш кога немам омекнувач ставам алкохолен оцет – ми ја омекнува облеката, а не останува мирис.“

10-lugje-koi-ne-se-sramat-da-kazhat-kako-shtedat-pari-doma-i-se-za-pofalba-01.jpg

Без разлика колкави ви се приходите, штедењето во животот е убава навика.

Некои луѓе со помош на мали трикови во домот заштедуваат за да можат да си дозволат потоа некои други работи.

Луѓе на Reddit ги споделуваат своите мали трикови за штедење:

„Кога ќе ми снема пена за бричење, користам регенератор за коса.“

10-lugje-koi-ne-se-sramat-da-kazhat-kako-shtedat-pari-doma-02.jpg

„Си направив потпирач за креветот од две палети.“

10-lugje-koi-ne-se-sramat-da-kazhat-kako-shtedat-pari-doma-03.jpg

„Во машината за перење некогаш кога немам омекнувач ставам алкохолен оцет – ми ја омекнува облеката, а не останува мирис.“

10-lugje-koi-ne-se-sramat-da-kazhat-kako-shtedat-pari-doma-04.jpg

„Си го продолжив животниот век на моите стари патики, откако ги бојадисав.“

10-lugje-koi-ne-se-sramat-da-kazhat-kako-shtedat-pari-doma-05.jpg

„Престанав да печам цели компири со фолија – само се печат побавно, трошам повеќе електрична енергија, а на крајот лушпата не е така крцкава и вкусна.“

10-lugje-koi-ne-se-sramat-da-kazhat-kako-shtedat-pari-doma-06.jpg

Уште 5 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

7 ситници за кои гостите ќе ви замерат (но нема да ви ги кажат во лице) За влакната од милениците на мебелот, за тоа што ги „криете“ од нив слатките кои...
13 фото-докази дека на некои луѓе сè во животот мора да им е како под конец Јаткасти плодови идеално подредени во посебна тегла, јајца наредени според нијан...
Бизарните обичаи на африканското племе Хамар: Жената се камшикува за да докаже дека е достојна за бр... Пред да се ожени со неа, мажот ја камшикува жената, а таа не смее ни да заплаче,...
Најчести грешки во различни земји поради кои локалците веднаш ќе сфатат дека сте туристи Во Јапонија не е културно да се јаде на улица, жените во Турција на прекрстуваат...
Фотки кои ќе ве утешат – Луѓе кои имале навистина лош ден Скршен клуч во брава, поплавен стан – ако имате лош ден, овие фотки можеби ќе ве...
Киви без семки и уште 8 навидум обични продукти од кои луѓето се изненадиле кога ги виделе Јајце без жолчка, тиква која 6 месеци изгледа исто без никакви промени – секојдн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg