Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Кувар/ка 20-03-2023
Правник 20-03-2023


Скриени функции и трикови за употреба на секојдневни предмети што повеќето не ги знаат

Знаевте ли дека фиоката на рерната служи за чување храна која не сакате да се излади, додека на некои пластични садови за храна пишува колкав е нивниот капацитет?

skrieni-funkcii-i-trikovi-za-upotreba-na-sekojdnevni-predmeti-shto-povekjeto-ne-gi-znaat001.jpg

За предметите што ги користиме речиси секојдневно не се ни сомневаме дека можеби ги користиме погрешно. Уште помалку размислуваме за тоа дали можеби имаат некоја скриена функција која ги прави поефикасни.

Сепак, многу секојдневни предмети имаат корисни скриени функции за кои повеќето навистина не знаат.

Неколку вакви предмети во продолжение:

Некои хефталки имаат простор на долниот дел каде што можете да ја чувате муницијата.

skrieni-funkcii-na-sekojdnevni-predmeti-shto-povekjeto-od-nas-ne-gi-znaat-02.jpg

На пластичните садови за храна, обично пишува колку литри течност собира внатре.

skrieni-funkcii-na-sekojdnevni-predmeti-shto-povekjeto-od-nas-ne-gi-znaat-03.jpg

Повеќето кошули имаат по две копчиња на ракавите, и тоа од практична причина – да можете да ги проширите ракавите ако носите и часовник.

skrieni-funkcii-na-sekojdnevni-predmeti-shto-povekjeto-od-nas-ne-gi-znaat-04.jpg

Алкалните батерии се добри за употреба од пет до десет години, а на нив го пишува и нивниот рок на траење.

skrieni-funkcii-na-sekojdnevni-predmeti-shto-povekjeto-od-nas-ne-gi-znaat-05.jpg

Трикови во автомобилот

На ретровизорот во автомобилот има мало копче со кое можете да го смените аголот на огледалото доколу ви пречат светлата од автомобилот зад вас.

Ако, пак, не можете да запомните на која страна се наоѓа резервоарот за гориво, само погледнете го симболот на контролната табла. До симболот за гориво има стрелка која покажува на која страна е резервоарот.

skrieni-funkcii-na-sekojdnevni-predmeti-shto-povekjeto-od-nas-ne-gi-znaat-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Дупка на лажицата за шпагети и уште 7 детали на секојдневните предмети чија намена сигурно не ја зна... Веројатно сте забележале дека патиките за трчање имаат екстра дупче за врвките и...
„Сакам да се разведам од сопругот ако се здебели уште повеќе, а јаде само брза храна – дали сум нера... На англиски форум за родители, Британка сподели дека нејзиниот сопруг веќе има м...
10 луѓе кои не се срамат да кажат како штедат пари дома (и се за пофалба) „Се бањам со обичен тврд сапун, наместо гел за туширање – трае подолго, а ефекто...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg