Не ги брзајте работите, сами ќе се случат кога треба
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Elektricari 22-03-2018
Оператор 22-03-2018


Не ги брзајте работите, сами ќе се случат кога треба

Сè во животот навистина има свое време. А, целиот проблем е во тоа што ние не можеме тоа да го прифатиме, и да бидеме доволно трпеливи и истрајни... Што времето во нашиот ум не може да се приспособи со реалноста.

ne-gi-brzajte-rabotite-sami-ke-se-slucat-koga-treba-001.jpg

Кога повеќе би воделе грижа за процесите кои бараат свое време, најверојатно нема така брзо да се откжуваме од своите соништа.

Ќе сфатиме дека препреките имаат една подлабока причина.

Колку од нас посакуваат да ги завршат студиите набрзина, да имаат добро воспитани деца, успех на работа, квалитетни односи со другите?

Но, реалноста е полна со конфликти, порази, промашувања, и знае често да нè остави замислени.

Ќе се борите да дадете сè од себе, за да успеете, за подоцна да разберете дека не е сè во вашиот труд.

Животот не можеме да го забрзаме. Ниту постоењето на човекот.

Ние сме склони да бараме препреки. Помагала кои ќе ни ја исполнат целта без да сме дојдени по нив.

Посакуваме да имаме доверба без да вложуваме доволно во врските. Здравје, иако правиме работи кои го загрозуваат.

Сила и моќ, иако не сме доволно предадени и дисциплинирани во работите кои ги прават уште поголеми.

Целата таа промена која треба да се случи, најпрво треба да се случи во нашиот ум, за да сфатиме дека иако можеме да се измамиме себеси - не може да го измамиме животот.

Животот го вреднуваат законите и принципите, вредностите и верувањата. А, тоа е промена која бара дел од секој нас да си замине онаа стара станица и да ја знамени со нова.

Не можете да станете нови луѓе доколку сте врзани со ланците на своите стари и погрешни верувања, ставови и се плашите од промени.

Вашите соништа ќе почнат да живеат кога ќе престанете да ги забрзувате работите, кога ќе го прифатите планот на животот, сфаќајќи дека светот ве учи на лекции за кои веројатно сè уште не сте доволно подготвени.

Автор: Милена Коцевска

Доколку и вие сакате вашиот текст да биде објавен, пишете ни тука!

Би можело да ве интересира:

Знаете ли, ѕвездите не си завидуваат!? Лето. Полноќ.  Го слушам часовникот како отчукува по дванаесетти пат. Летно...
Сакаме врски без труд, здравје без нега и живот без порази – е нема! Сè во животот навистина има свое време. А целиот проблем е во тоа што ние не мож...
Што тргна во погрешна насока, па не можеме барем малку да наликуваме н... Храбри, истрајни, смирени, попусливи, хероини, неповторливи... Има ли збор, пост...

Најчитани неделава