Зошто за мене Америка е „проклета“, а Македонија незаменлива?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Зошто за мене Америка е „проклета“, а Македонија незаменлива?

zoshto-i-povtorno-da-bi-se-rodil-bi-ziveel-vo-makedonija-01.jpg

Пред да дојдам во Америка, мислев дека имало можности кои растат на дрвјата и дека ме чекаат да се појавам и да ги зграбам.

Мојата наивност многу брзо се соочи со реалноста кога сфатив дека има голем број не само имигранти, туку и Американци, кои се повеќе квалификувани и поподготвени да се жртвуваат за мојот сон, отколку самиот јас.

Сфатив дека тука во таканаречената „земја од соништата“ и не е се така розово. Пријателството, релаксираниот живот, мирот, а воедно и спокојството се сведени на минимално ниво, поточно се во исчезнување.

Трагајќи по парите се изгубија во реалноста, се заборави што значи да се биде морален човек и да се ужива во животот. Сите се стремат кон обогатување, работа и само работа. Буквално тука живеат за да работат.

За разлика од тука кај нас луѓето работат за да живеат, односно уживаат, и на толку минимални плати, на толку лични и општествени проблеми, секој еден човек се труди да се забавува, дружи на максимално ниво и пред сè се држи до своето семејство.

Што за „земјата од соништата“ е нелогично и незамисливо.

Америка на светот му ја наметнува така наречената „убава страна“ преку генијалните холивудски макетиншки реклами и филмови, што за сите оние што не се соочиле со реалноста тоа изгледа толку совршено и беспрекорно.

Затоа и кога повторно би се родил и кога повторно „штркот“ би минувал над МАКЕДОНИЈА би побарал таму да ме спушти!

Автор: Д. П.

Доколку сакате да ни раскажете некој сегмент од вашето секојдневие, да споделите животен предизвик или радост, пишете ни тука!

Би можело да ве интересира:

Колумна: Зошто младите ни избегаа? Еден период работев во земјоделска аптека. Повеќето од потрошувачите беа селани....
Те барам, полна со надеж дека повторно ќе ги видам твоите очи Врне. Есен е. Стоиме некаде таму во темниците помеѓу колите, стуткани еден ...
Живејте го животот како секој ден да е последен, зошто некогаш навистина ќе биде Секој божји ден ги слушам луѓето како велат не ми оди во животот, ич да се ...