Бојата на крзното им го открива карактерот: 5 интересни факти за мачките
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Бојата на крзното им го открива карактерот: 5 интересни факти за мачките

Многу од нас, а особено оние кои ги имаат како домашни миленици, мислат дека знаат сè за мачките.

5-interesni-fakti-za-mackite-koi-sigurno-ne-ste-gi-znaele-01.jpg

Зошто прават одредени движења, која храна најмногу ја сакаат, дали се дружељубиви или не... се само дел од нештата кои секој сопственик на мачка веднаш ќе знае да ви ги одговори.

Сепак, постојат неколку интересни факти кои веруваме дека не ги знаете:

1. Мачките повеќе ги слушаат наредбите на жените, отколку на мажите, бидејќи жените имаат многу попискав тон на глас за разлика од мажите.

2. Видот на мачките е навистина развиен, но дали сте знаеле дека тие можат да гледаат во темница 6 пати подобро од луѓето?

3. Бојата на крзното го открива нивниот карактер, па така шарените мачки се многу независни и се приврзуваат само кон една личност. Жолто-портокаловите мачки пак, од друга страна се многу подружељубиви.

4. Мачките започнале да живеат во домовите на луѓето како домашни миленици многу подоцна од кучињата.

5. Според истражувањата спроведени врз пронајдени коски од мачки во селото Кванукун во Кина, се верува дека чувањето на мачките како домашни миленици датира од пред 5.300 години.

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 фото докази дека кучето му е најдобар пријател на човекот Оние кои немаат кучиња, можеби се скептични кога ќе слушнат дека тие можат да му...
7 митови за мачките во кои многумина залудно веруваат Мачките се чудесни, крзнени, мали животни со кои го делиме просторот за живеење....
Сè што треба да знаете ако одлучите да чувате мачка Чувањето милениче е многу повеќе од тоа да го одржуваме во живот со храна и вода...

Спонзорирани линкови: