Една причина плус зошто да чувате домашен миленик


Една причина плус зошто да чувате домашен миленик

Малите слатки крзнени пријателчиња кои само сакаат да си играат со вас се вистинскиот лек за релаксација во ова стресно време.

kako-milenikot-vi-go-podobruva-kvalitetot-na-zivotot-01.jpg

Истражувачи од универзитетите во Ливерпул, Манчестер и Саутхемптон заклучија дека милениците влијаат позитивно долгорочно на нашето ментално здравје.

Тие анализирале 17 интернационални истражувања за влијанието на крзнените пријатели врз луѓе со различни психолошки состојби.

kako-milenikot-vi-go-podobruva-kvalitetot-na-zivotot-03.jpg

„Грижата за друго живо суштество, кое секој ден ви покажува љубов, има терапевтско влијание“, е заклучокот од сите тие.

Вие сте постојано под притисокот на дигиталните медиуми и социјалните мрежи, а миленикот кој само сака да си игра со вас или пак бара да му дадете храна и ве лиже од среќа за возврат ве трга од тој стресен свет и ве враќа во реалноста.

kako-milenikot-vi-go-podobruva-kvalitetot-na-zivotot-04.jpg

Намаленото ниво на стрес во денешно време значи многу за долгорочните ефекти врз здравјето. Само една прегратка со миленикот ви лачи хормон на среќа.

Истражувачите велат дека ќе продолжат со анализа на податоците за да откријат како милениците им помагаат на луѓето со ментални проблеми.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 знаци дека вашето куче навистина ве сака Веројатно сите се сеќавате на познатата лектира Доктор Офболи од Корнеј Чуковски...
Луху - мачето со најтажни очи во светот (фото) Мачките имаат прилично добар живот - спијат колку што сакаат, јадат бесплатно и ...
Зошто кучињата се лижат себеси и ве лижат вас? Можеби им е здодевно, сакаат да ви покажат љубов или имаат некој медицински проб...