Желка повторно плива откако ѝ е наместена простетичка перка
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Kelner 18-08-2019
КЕЛНЕР 18-08-2019


Желка повторно плива откако ѝ е наместена простетичка перка

Водната желка Роки е стара меѓу 25 и 30 години, која ја изгубила десната предна перка во несреќа со брод. Во оваа несреќа бил оштетен и оклопот.

zhelka-povtorno-pliva-otkako-i-e-namestena-prostetichka-perka-01.jpg

Цели 20 години Роки пливал во водата, но не можел да нурне подлабоко или да ги прави сите движења кои се карактеристични за водните желки. Но, благодарение на простетиката, Роки конечно може нормално да плива.

Со помош на вештачки лигамент, протезата е прикачена во делот каде сè уште постоеле сочувани нерви од природната моторика на желката. Целиот процес се покажал како успешен, па Роки сега плива нормално.

Простетичарот Кевин Карол ја направил оваа интервенција целосно бесплатно, иако вообичаено би чинела 6.000 долари.

zhelka-povtorno-pliva-otkako-i-e-namestena-prostetichka-perka-02.jpg

Тој бил воодушевен што Роки веднаш успеал да воспостави контрола врз вештачката перка како да е природна. Според него многу е важно да се заштитат сите видови водни и морски желки, бидејќи се во опасност од ловење поради месото, кожата и оклопите. Негативно врз нив влијае и промената на климата.

Роки бил спасен во 2001 година и оттогаш се пушта да плива само во контролирани услови и секогаш со надзор. Како дел од терапијата, секој ден плива со вештачката перка барем по еден час.

Карол останува на својот став дека сите животни заслужуваат да бидат спасени и да им се даде шанса да живеат нормален живот дури и по страшна повреда.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Пред 10 години докторите му предвидувале уште 3 месеци живот - љубовта... Пред 10 години се соочил со мрачна прогноза од докторите, но сега е здрав, има с...
Мачка, која била исчезната 10 години, повторно е дома Алекс очајно ја барала својата мачка и лепела постери во 2009 година , но од неа...
Снима филмови, позира за свадби: Стефан е најзакон мечката на свет (фо... Руската мечка Стефан ќе направи да ги гледате мечките од поинаков аспект и ќе ви...