Положбата на спиење со миленикот е поврзана со вашиот однос – кое е значењето?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Положбата на спиење со миленикот е поврзана со вашиот однос – кое е значењето?

Според податоците од неколку анкети, дури 2/3 од луѓето кои чуваат миленици без проблем спијат со нив.

shto-otkriva-polozhbata-na-spienje-so-milenikot-za-vashiot-odnos-01.jpg

Едно истражување, пак, покажало дека 1/4 од луѓето кои чуваат миленици се чувствуваат осамено кога спијат без нив. 1 од 10 испитаници изјавиле дека се чувствуваат сигурно и заштитено кога го делат креветот со нивното куче.

Ако чувате милениче, веројатно ви е познато сето ова. Но знаевте ли дека начинот на којшто спиете со вашето милениче може да открие многу за вашиот однос?

Обично, миленикот одредува во која положба ќе спиете, а тоа кажува многу за неговите чувства кон вас:

Покрај нозете: Миленикот лежи на долниот дел од креветот, покрај вашите нозе

Оваа положба укажува на верност, но не покажува дека миленикот има силни чувства за својот сопственик.

Друга причина за ова може да биде и немирниот сон на сопственикот – ако премногу се превртувате во текот на ноќта, миленикот се чувствува најудобно подалеку од вас.

shto-otkriva-polozhbata-na-spienje-so-milenikot-za-vashiot-odnos-02.jpg

Покрај колената: Вие спиете на страна со свиткани колена, а миленикот е свиен крај колената

Во оваа положба, миленикот се чувствува топло и сигурно покрај вас. Оваа положба покажува и дека миленикот целосно ви ја препушта грижата за него и дека ви верува безусловно.

„Стуткан“ во топка: Миленикот спие „стуткан“ помеѓу вашите нозе

Мачките и кучињата имаат поостро сетило за слух од нас, па оваа положба им овозможува да спијат во тишина.

Доколку ’рчите, оваа положба му овозможува на миленикот да спие веднаш до вас, без да се буди од звуците во текот на ноќта.

shto-otkriva-polozhbata-na-spienje-so-milenikot-za-vashiot-odnos-03.jpg

„Ѕид“: Миленикот спие помеѓу вас и вашиот партнер

Веројатно мислите дека миленикот ја одбрал оваа положба поради топлината и сигурноста. Но, на овој начин миленичето се осигурува дека целото внимание ќе биде насочено кон него.

Најверојатно, миленичето повеќе сака еден од вас, а другиот го гледа како конкуренција, па затоа легнува во средината.

shto-otkriva-polozhbata-na-spienje-so-milenikot-za-vashiot-odnos-04.jpg

„Крадач“ на место: Во текот на вечерта, мачката или кучето ви го зема целото место на креветот

Ова е положба што најмногу ја сакаат малите мачиња и кучиња, бидејќи на овој начин се поблиску до вас.

Истовремено, на овој начин спијат и милениците кои сакаат да се галат наутро.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

11 начини на кои вашата мачка потајно ви кажува дека ве сака Иако не можат да зборуваат и понекогаш изгледаат како да не искажуваат емоции, м...
5 знаци дека вашето куче навистина ве сака Веројатно сите се сеќавате на познатата лектира Доктор Офболи од Корнеј Чуковски...
Кучиња кои правилата на сопствениците ги почитуваат на свој начин Сите миленици до одредена мера се истренирани, но понекогаш се доволно паметни з...

Најчитани неделава